Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  17 juni 2012   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  11:25   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  15 juni 2012         
 
 
Gren 57, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    1:13.54        2:34.39   
Josefine Brosolat Pederse  1999  Svømmeklubben MK 31    1:23.36        2:53.37   
Emelie Ekström  1996  Simklubben Ran    1:34.28        3:17.52   
Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap    1:32.98        3:18.94   
Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim    1:36.87        3:21.13   
Maja Nilsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:42.75        3:27.87   
Maja Leth Bang  1999  Herlev Svømning    1:40.94        3:28.59   
Linn Olsson  2002  Trelleborgs Simsällskap    1:40.97        3:30.35   
Annika Gren  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:43.91        3:31.37   
10  Micaela Jönsson  2001  S71    1:43.76        3:34.62   
11  Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:40.91        3:35.11   
12  Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim    1:44.44        3:36.73   
13  Elsa Fristedt-Andersson  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:41.75        3:36.74   
13  Felicia Schubert  2001  Trelleborgs Simsällskap    1:44.88        3:36.74   
15  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    1:47.82        3:42.50   
16  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap    1:47.13        3:43.03   
17  Tova Nilsson  2002  S71    1:51.46        3:46.75   
18  Laura Hartz  1998  Herlev Svømning    1:50.95        3:47.10   
19  Malin Gustafsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:47.34        3:48.62   
20  Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap    1:51.85        3:50.98   
21  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    1:52.60        3:52.89   
22  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    1:55.36        3:59.85   
23  Maja Egebjerg Brast  2002  Herlev Svømning    1:58.22        4:02.59   
24  Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap    2:00.79        4:03.34   
25  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap    1:58.30        4:03.55   
26  Erica Krantz  2001  Sjöbo Simsällskap    2:00.65        4:07.93   
27  My Palm  2001  Sjöbo Simsällskap    2:01.02        4:16.08   
28  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap    2:09.55        4:26.88   
Ann-Sofie Kjøller  1996  Rønne Svømme Klub            DSQ   
Helene Jensen  2003  Herlev Svømning            DSQ   
Ulrika von Boxhoveden  2001  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 58, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:16.51        2:35.44   
Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap    1:16.98        2:41.37   
Victor Drevskich  1996  Svømmeklubben MK 31    1:20.60        2:48.07   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:21.86        2:51.40   
Joseph Lindqvist  1996  Tyringe Simsällskap    1:27.28        3:04.89   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:30.84        3:14.88   
Axel Lloyd  1999  Trelleborgs Simsällskap    1:35.91        3:21.45   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    1:44.13        3:34.99   
Victor Bendix Beiter  2001  Herlev Svømning    1:47.18        3:40.90   
10  Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub    1:51.40        3:53.36   
11  Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:52.59        3:58.70   
Erik Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            DSQ   
                     
 
Gren 59, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap            1:23.93   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            1:26.37   
Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim            1:26.60   
Josephine Olsen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:30.72   
Evelina Cronqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:38.57   
Alice Meckelburg  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:41.12   
Mimmi Jonsson  2000  Tyringe Simsällskap            1:43.52   
Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            1:49.61   
Wilma Carlsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:51.07   
10  Matilda Castello  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:52.50   
11  Nova Grahm  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:55.09   
12  Selma Bruun Pedersen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:57.03   
13  Line Brandes  2000  Rønne Svømme Klub            2:06.49   
                     
 
Gren 60, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:23.23   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:25.20   
Jonathan Hiltonsson  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:31.73   
Markus B. Hajdu  2000  Svømmeklubben MK 31            1:36.22   
Halfdan H. Mørch  2000  Svømmeklubben MK 31            1:38.33   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:40.59   
Isak Lindholm  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:49.89   
Karl Christiansen  2000  Rønne Svømme Klub            2:02.37   
Måns Hellström  2000  Sjöbo Simsällskap            2:04.11   
                     
 
Gren 61, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julie Bingen Jacobsen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:13.26   
Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub            1:20.81   
Ellen Sandberg  1999  S71            1:21.09   
Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31            1:26.11   
Philippa Revstedt  1999  Simklubben Ran            1:26.96   
Annika Gren  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:31.64   
Julia Bengtsson  1999  Osby Simsällskap            1:38.06   
Ellinor Höjendal  1999  Tyringe Simsällskap            1:39.22   
Anna Åkesson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:45.80   
                     
 
Gren 62, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap            1:19.60   
Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub            1:24.63   
Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:33.60   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            1:33.65   
August Terp Larsen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:35.51   
Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:35.52   
Andreas B Norup  1999  Svømmeklubben MK 31            1:44.12   
Gustav Fredlund  1999  Trelleborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 63, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Orebackens camping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap            1:01.52   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap            1:01.79   
Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap            1:02.31   
Tove Andersson  1995  Trelleborgs Simsällskap            1:03.17   
Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31            1:03.60   
Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap            1:04.21   
Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap            1:04.78   
Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb            1:05.13   
Emilia Andreasson  1996  Tyringe Simsällskap            1:05.69   
10  Emmy Lundh  1995  Trelleborgs Simsällskap            1:08.63   
11  Martina Lomnitz  1995  Karlshamns Simklubb            1:09.04   
12  Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31            1:09.95   
13  Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub            1:10.28   
14  Sofia Sjöberg  1997  Trelleborgs Simsällskap            1:10.94   
15  Emelie Ekström  1996  Simklubben Ran            1:11.98   
16  Julia Schubert  1997  Trelleborgs Simsällskap            1:13.59   
17  Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap            1:13.61   
18  Matilda Sandberg  1997  Trelleborgs Simsällskap            1:19.57   
19  Ann-Sofie Kjøller  1996  Rønne Svømme Klub            1:21.93   
20  Cecilie Andersen  1997  Rønne Svømme Klub            1:23.06   
21  Malin Gustafsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            1:24.90   
22  Daniella Andersen  1990  Rønne Svømme Klub            1:25.53   
                     
 
Gren 64, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo guld & ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm            55.88   
Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap            59.11   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm            59.42   
Jesper Madsen  1986  Herlev Svømning            1:00.19   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm            1:00.29   
Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap            1:01.17   
Ali Hariri  1996  Simklubben Ran            1:02.59   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap            1:03.43   
Joseph Lindqvist  1996  Tyringe Simsällskap            1:05.55   
10  Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:06.62   
11  Max Andersson  1996  Simklubben Ran            1:07.49   
12  Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub            1:14.04   
                     
 
Gren 65, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Orebackens camping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap            1:14.27   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            1:23.25   
Emily Krontoft  1998  Herlev Svømning            1:25.26   
Lea Søgaard  1998  Svømmeklubben MK 31            1:28.26   
Kajsa Nilestoff  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:38.52   
                     
 
Gren 66, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            1:12.68   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap            1:12.82   
Mihail Simis  1998  Simklubben Sydsim            1:13.30   
Karl Persson  1998  Tyringe Simsällskap            1:22.79   
Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            1:31.76   
                     
 
Gren 67, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            1:14.92   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            1:19.81   
Sara Svensson  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:23.02   
Natalie Almasi  2001  Simklubben Sydsim            1:24.19   
Mia Søgaard  2001  Svømmeklubben MK 31            1:24.20   
Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:25.68   
Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim            1:25.68   
Ellen Thunberg  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:27.17   
Ulrika von Boxhoveden  2001  Sjöbo Simsällskap            1:28.60   
10  My Palm  2001  Sjöbo Simsällskap            1:29.02   
11  Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap            1:29.45   
12  Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            1:31.53   
13  Felicia Schubert  2001  Trelleborgs Simsällskap            1:31.76   
14  Klara Flodmark  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:32.21   
15  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:33.11   
16  Erica Krantz  2001  Sjöbo Simsällskap            1:33.62   
17  Maria Oest  2001  Herlev Svømning            1:33.99   
18  Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            1:39.21   
19  Wictoria Wulff  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:48.75   
20  Liva Guldborg  2001  Herlev Svømning            1:56.34   
                     
 
Gren 68, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victor Bendix Beiter  2001  Herlev Svømning            1:18.47   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:20.03   
David Nilsson  2001  Trelleborgs Simsällskap            1:31.54   
Carl Peter Vittrup  2001  Herlev Svømning            1:32.62   
                     
 
Gren 69, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tova Nilsson  2002  S71            39.99   
Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim            41.34   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            41.64   
Emilia Rönningdal  2002  S71            41.76   
Emma Cerutti  2002  Simklubben Sydsim            43.92   
Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            44.87   
Maja Egebjerg Brast  2002  Herlev Svømning            46.30   
Lærke Rask Sander  2002  Svømmeklubben MK 31            46.89   
Linn Olsson  2002  Trelleborgs Simsällskap            47.85   
10  Sofia Drevskich  2003  Svømmeklubben MK 31            49.00   
11  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            49.38   
12  Anna Aarbak Kristoffersen  2002  Svømmeklubben MK 31            51.80   
13  Alicia Johansson  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            52.02   
14  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap            54.74   
15  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap            55.20   
16  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            58.52   
17  Andrina Paulsson Olsson  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            59.00   
18  Bjanca Jarbsjö  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            59.13   
19  Alma Sandberg  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            1:02.28   
20  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            1:06.60   
21  Wilma Sjölin  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            1:07.27   
Thea F. Johansen  2003  Herlev Svømning            DSQ   
                     
 
Gren 70, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            37.19   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            37.70   
Peter Eskjær-Køppen  2002  Herlev Svømning            50.25   
Hugo Lindqvist  2002  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 71, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:14.00        2:31.39   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:13.11        2:31.89   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:33.60        3:13.00   
Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:31.67        3:19.17   
Laura Hartz  1998  Herlev Svømning    1:40.20        3:38.03   
Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim    1:42.83        3:40.12   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 72, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    1:11.47        2:27.90   
Johannes Nilsson  1996  Tyringe Simsällskap    1:11.52        2:34.03   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:20.57        2:54.74   
Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub    1:34.49        3:15.10   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  17 juni 2012 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:25