Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  16 juni 2012   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  11:50   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  15 juni 2012         
 
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:03.83        2:11.29   
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap    1:04.17        2:11.91   
Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.62        2:18.39   
Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31    1:05.63        2:19.40   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.22        2:20.35   
Ellen Sandberg  1999  S71    1:09.36        2:23.03   
Julie Bingen Jacobsen  1999  Svømmeklubben MK 31    1:09.52        2:24.07   
Martina Jensen  1998  Simklubben Ran    1:10.90        2:27.08   
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    1:12.32        2:28.00   
10  Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:11.44        2:29.14   
11  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:11.64        2:30.89   
12  Josefine Brosolat Pederse  1999  Svømmeklubben MK 31    1:13.03        2:31.14   
13  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    1:11.32        2:31.16   
14  Rikke Knudsen  1998  Svømmeklubben MK 31    1:12.88        2:31.21   
15  Emilia Andreasson  1996  Tyringe Simsällskap    1:10.68        2:31.28   
16  Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub    1:14.53        2:33.43   
17  Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31    1:13.58        2:34.59   
18  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    1:15.37        2:37.06   
19  Lea Søgaard  1998  Svømmeklubben MK 31    1:14.13        2:37.59   
20  Emily Krontoft  1998  Herlev Svømning    1:16.46        2:38.36   
21  Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:13.49        2:39.20   
22  Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31    1:17.30        2:43.36   
23  Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap    1:16.76        2:45.23   
24  Julia Bengtsson  1999  Osby Simsällskap    1:19.12        2:45.96   
24  Maja Leth Bang  1999  Herlev Svømning    1:21.17        2:45.96   
26  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:21.94        2:47.53   
27  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    1:29.33        3:00.32   
28  Tova Nilsson  2002  S71    1:27.20        3:00.56   
29  Ida Byrsjö  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:29.07        3:02.47   
30  Daniella Andersen  1990  Rønne Svømme Klub    1:27.93        3:02.48   
31  Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim    1:32.57        3:02.98   
32  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    1:30.42        3:09.28   
33  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap    1:30.28        3:09.35   
34  Mia Søgaard  2001  Svømmeklubben MK 31    1:32.98        3:09.83   
35  Tilde Anderberg-Rickard  1999  Föreningen Österlen Sim    1:33.05        3:14.53   
36  Maja Egebjerg Brast  2002  Herlev Svømning    1:33.21        3:14.55   
37  Erica Krantz  2001  Sjöbo Simsällskap    3:26.33        3:26.33   
38  Ellinor Höjendal  1999  Tyringe Simsällskap    1:38.62        3:30.96   
39  Mimmi Jonsson  2000  Tyringe Simsällskap    1:41.88        3:37.28   
40  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap    1:46.75        3:42.60   
41  Emma Wulff Skovby  2003  Herlev Svømning    1:53.79        3:55.65   
42  Thea F. Johansen  2003  Herlev Svømning    2:05.67        4:30.38   
43  Anja Xin Andersen  2004  Herlev Svømning    2:17.52        4:39.86   
                     
 
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:02.63        2:06.98   
Victor Drevskich  1996  Svømmeklubben MK 31    1:02.33        2:08.38   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm    1:03.16        2:12.31   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:03.19        2:13.20   
Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    1:06.40        2:19.75   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    1:04.99        2:22.10   
Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap    1:09.87        2:23.66   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:09.95        2:25.44   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:11.44        2:29.04   
10  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Sydsim    1:11.79        2:30.30   
11  Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub    1:13.32        2:31.04   
12  Christopher Kiss  1999  Herlev Svømning    1:15.95        2:33.40   
13  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:14.27        2:33.54   
14  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap    1:15.44        2:38.70   
15  Joel Mörck  1999  S71    1:17.90        2:41.71   
16  Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub    1:20.65        2:43.35   
17  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:21.39        2:43.97   
18  Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub    1:25.32        2:52.33   
19  Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:21.75        2:53.43   
20  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    1:24.09        2:55.16   
21  Victor Bendix Beiter  2001  Herlev Svømning    1:23.52        2:57.83   
22  Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap    1:27.74        3:00.00   
23  Marcus Olsson  2001  Trelleborgs Simsällskap    1:30.76        3:03.82   
24  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:31.00        3:05.63   
25  Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap    1:32.99        3:11.29   
26  Peter Eskjær-Køppen  2002  Herlev Svømning    1:34.74        3:14.96   
27  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap    1:39.10        3:27.23   
28  Carl Peter Vittrup  2001  Herlev Svømning    3:33.81        3:33.81   
29  Karl Christiansen  2000  Rønne Svømme Klub    1:55.34        3:45.92   
30  Måns Hellström  2000  Sjöbo Simsällskap    1:59.34        4:12.89   
31  Isak Strömsten  2002  Sjöbo Simsällskap    2:08.02        4:28.98   
32  Gustav Bendix Beiter  2003  Herlev Svømning    2:08.58        4:34.22   
Hampus Olsson  2003  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tova Nilsson  2002  S71            41.87   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            41.88   
Emilia Rönningdal  2002  S71            42.39   
Lærke Rask Sander  2002  Svømmeklubben MK 31            45.62   
Bianca Nilsson  2002  Trelleborgs Simsällskap            47.05   
Julise Llupa  2002  Helsingborgs Simsällskap            48.89   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            49.16   
Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            49.24   
Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap            49.93   
10  Emma Feltberger  2003  Trelleborgs Simsällskap            50.36   
11  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            50.98   
12  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap            51.04   
13  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            51.31   
14  Alicia Johansson  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            51.64   
15  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap            51.78   
16  Anna Aarbak Kristoffersen  2002  Svømmeklubben MK 31            51.87   
17  Emilia Cokalic  2002  Helsingborgs Simsällskap            52.33   
18  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap            52.84   
19  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap            53.08   
20  Wilma Nilsson  2004  S71            53.13   
21  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap            53.38   
22  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            53.87   
23  Zaga Thörn Hedberg  2002  Ystads Simsällskap            54.62   
24  Thea F. Johansen  2003  Herlev Svømning            56.15   
25  Sofia Drevskich  2003  Svømmeklubben MK 31            57.01   
26  Andrina Paulsson Olsson  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            57.69   
27  Mathilda Leidersdorff  2002  Trelleborgs Simsällskap            57.76   
28  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            57.83   
29  Lucie Gahnem  2002  Ystads Simsällskap            57.96   
30  Tania Mörck  2003  S71            58.17   
31  Ellen Hedin  2002  Trelleborgs Simsällskap            59.64   
32  Bjanca Jarbsjö  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            59.73   
33  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap            59.75   
34  Wilma Sjölin  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            59.84   
35  Alma Sandberg  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            1:00.09   
36  Helene Jensen  2003  Herlev Svømning            1:01.56   
37  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            1:02.19   
38  Anja Xin Andersen  2004  Herlev Svømning            1:02.69   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
Emma Wulff Skovby  2003  Herlev Svømning            DSQ   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            39.22   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            43.04   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            48.65   
Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            48.85   
Peter Eskjær-Køppen  2002  Herlev Svømning            49.16   
Eric Cochinescu  2002  Helsingborgs Simsällskap            49.77   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            50.00   
Isak Strömsten  2002  Sjöbo Simsällskap            55.08   
Hugo Lindqvist  2002  Ystads Simsällskap            55.21   
10  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            55.45   
11  Jakob Andersson  2002  Ystads Simsällskap            57.07   
12  Philip Primetta  2002  Trelleborgs Simsällskap            57.90   
13  Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap            58.34   
14  Gustav Bendix Beiter  2003  Herlev Svømning            1:03.62   
15  Vlad Llupa  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            1:04.07   
16  Hampus Olsson  2003  Sjöbo Simsällskap            1:05.41   
Jonatan Holmquist  2003  Trelleborgs Simsällskap            DSQ   
Wilmer Esbjörnsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            1:33.98   
Felicia Schubert  2001  Trelleborgs Simsällskap            1:38.58   
Sara Svensson  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:40.77   
Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim            1:41.72   
Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:50.49   
Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap            1:52.19   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            1:53.32   
Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            1:53.79   
Ellen Thunberg  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            1:55.31   
10  My Palm  2001  Sjöbo Simsällskap            1:55.39   
11  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap            1:55.74   
12  Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            1:57.02   
13  Erica Krantz  2001  Sjöbo Simsällskap            2:00.64   
14  Maria Oest  2001  Herlev Svømning            2:08.84   
15  Ulrika von Boxhoveden  2001  Sjöbo Simsällskap            2:12.73   
16  Liva Guldborg  2001  Herlev Svømning            2:38.62   
Wictoria Wulff  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            DSQ   
                     
 
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victor Bendix Beiter  2001  Herlev Svømning            1:45.80   
Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:53.18   
Leif Malmus  2001  Helsingborgs Simsällskap            1:53.25   
David Nilsson  2001  Trelleborgs Simsällskap            2:02.63   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            2:04.91   
Lukas Blennow  2001  Trelleborgs Simsällskap            2:11.14   
Carl Peter Vittrup  2001  Herlev Svømning            2:17.40   
                     
 
Gren 31, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap            1:10.18   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap            1:10.72   
Martina Lomnitz  1995  Karlshamns Simklubb            1:13.42   
Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb            1:14.98   
Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31            1:16.10   
Emilia Andreasson  1996  Tyringe Simsällskap            1:20.18   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap            1:21.24   
Cecilie Andersen  1997  Rønne Svømme Klub            1:35.73   
Malin Gustafsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            1:36.36   
                     
 
Gren 32, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo guld & ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm            1:06.31   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:17.35   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap            1:19.33   
Johannes Nilsson  1996  Tyringe Simsällskap            1:20.12   
                     
 
Gren 33, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Berglund  1998  Simklubben Ran            1:22.86   
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap            1:29.82   
Sarah Mariner  1998  Svømmeklubben MK 31            1:30.86   
Maja Nilsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:35.22   
Laura Hartz  1998  Herlev Svømning            1:44.24   
Vanessa Duong  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:45.88   
Ida Byrsjö  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:52.42   
Kajsa Nilestoff  1998  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 34, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Epcon konsult AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Karl Persson  1998  Tyringe Simsällskap            1:28.66   
Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:38.58   
Erik Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            1:39.08   
Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 35, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Orebackens camping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ellen Sandberg  1999  S71            1:04.32   
Julie Bingen Jacobsen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:05.30   
Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:09.57   
Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31            1:10.27   
Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub            1:11.76   
Maja Leth Bang  1999  Herlev Svømning            1:13.45   
Philippa Revstedt  1999  Simklubben Ran            1:15.20   
Julia Bengtsson  1999  Osby Simsällskap            1:16.31   
Johanna Lundqvist  1999  Trelleborgs Simsällskap            1:18.85   
10  Wilma Heij-Lindholm  1999  Simklubben Sydsim            1:19.14   
11  Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim            1:19.74   
12  Ellinor Höjendal  1999  Tyringe Simsällskap            1:31.10   
13  Nora Persson  1999  Ystads Simsällskap            1:52.13   
                     
 
Gren 36, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:04.44   
Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap            1:04.55   
Christopher Kiss  1999  Herlev Svømning            1:09.23   
Sebastian Andersson  1999  Simklubben Sydsim            1:09.93   
Joel Mörck  1999  S71            1:12.17   
Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:15.90   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            1:18.49   
Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:18.51   
August Terp Larsen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:20.95   
10  Andreas B Norup  1999  Svømmeklubben MK 31            1:31.69   
                     
 
Gren 37, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap            1:25.21   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            1:26.07   
Josephine Olsen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:33.36   
                     
 
Gren 38, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:23.90   
Markus B. Hajdu  2000  Svømmeklubben MK 31            1:34.75   
Jonathan Hiltonsson  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:39.25   
Halfdan H. Mørch  2000  Svømmeklubben MK 31            1:40.63   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:45.52   
                     
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Orebackens Camping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:15.63  2:39.18  4:15.45    5:26.18   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:29.86  3:03.48  4:49.30    6:13.05   
Annika Gren  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:33.24  3:16.20  5:05.00    6:35.81   
Laura Hartz  1998  Herlev Svømning    1:45.92  3:36.86  5:36.79    7:09.75   
                     
 
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:06.87  2:25.54  3:50.34    4:56.56   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:14.96  2:42.83  4:13.68    5:23.02   
Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub    1:33.26  3:15.58  5:10.96    6:35.03   
Joel Mörck  1999  S71    1:52.71  3:35.96  5:26.41    6:48.51   
Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:37.07  3:27.45  5:23.79    6:51.22   
Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:50.74  3:43.09  5:50.85    7:23.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  16 juni 2012 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:50