Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  19 juni 2011   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  11:11   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  17 juni 2011         
 
 
Gren 57, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    1:14.22        2:35.02   
Petronella Jönsson  1992  Ystads Simsällskap    1:26.95        3:01.82   
Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap    1:26.70        3:03.33   
Jenny Tärnhuvud  1994  Simklubben Lödde    1:30.90        3:09.55   
Anna Verweij  1994  Ystads Simsällskap    1:30.82        3:11.48   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:32.24        3:12.04   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:34.19        3:14.49   
Elin Walter  1997  Simklubben Lödde    1:35.01        3:18.44   
Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap    1:35.59        3:19.98   
10  Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap    1:35.36        3:21.49   
11  Sarah Brylov  1997  Svømmeklubben MK 31    1:36.63        3:21.60   
12  Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:38.45        3:23.59   
13  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    1:38.49        3:24.03   
14  Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    1:41.92        3:26.19   
15  Rikke Ferdinansen  1997  Svømmeklubben MK 31    1:40.44        3:30.10   
16  Ann-Sofie Kjøller  1996  Rønne Svømme Klub    1:43.22        3:32.43   
17  Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:45.36        3:34.21   
18  Julia Jönsson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:46.44        3:47.64   
19  Lina Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:53.25        3:49.56   
20  Caroline Axrud  1998  Ystads Simsällskap    1:50.56        3:51.82   
21  Louise Bengtsson  2000  Simklubben Lödde    1:51.69        3:52.58   
22  Vivianne Olsson  2000  Simklubben Lödde    1:52.64        3:53.43   
23  Julia Forell  2000  Simklubben Lödde    1:55.77        3:58.90   
24  Tova Nilsson  2002  S71    2:00.47        4:04.97   
                     
 
Gren 58, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap    1:21.25        2:46.45   
Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    1:22.29        2:52.52   
Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap    1:22.18        2:53.13   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm    1:23.65        2:54.37   
Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    1:29.42        3:05.10   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    1:33.63        3:11.86   
Julius Ekstrand  1998  Simsällskapet Iden    1:35.44        3:11.97   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:32.12        3:12.51   
Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap    1:36.18        3:18.99   
10  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    1:45.95        3:34.77   
11  Elias Kromnow  1999  Ronneby Simsällskap    1:43.02        3:34.82   
12  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    1:47.53        3:42.28   
13  Daniel Dahlén  1999  Simsällskapet Iden    3:46.82        3:46.82   
14  Per-Erik Mörck  1966  S71    1:47.23        3:47.58   
15  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    1:56.92        4:04.98   
16  Julius Steen  1999  Rønne Svømme Klub    2:02.96        4:06.03   
17  Isak Walter  2001  Simklubben Lödde    1:58.61        4:07.31   
                     
 
Gren 59, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Chingaling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Flodfält  1999  Ystads Simsällskap            1:23.01   
Victoria Jönsson  1999  S71            1:23.90   
Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            1:26.77   
Clara West Truelsen  1999  Rønne Svømme Klub            1:29.51   
Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:31.57   
Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub            1:33.51   
Frida Berglund  1999  Ronneby Simsällskap            1:33.76   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            1:34.65   
Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31            1:34.78   
10  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            1:34.89   
11  Nina Lisakowski  1999  Svømmeklubben MK 31            1:35.77   
12  Erica Johansson  1999  S71            1:36.62   
13  Emilia Johnsson  1999  Simklubben Lödde            1:38.90   
Ellen Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            DSQ   
Julia Jönsson  1999  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 60, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm            1:24.05   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            1:24.23   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde            1:27.32   
André Sebastian Ghaziani  1999  Svømmeklubben MK 31            1:29.31   
Alexander Dahlén  1999  Simsällskapet Iden            1:29.43   
Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub            1:31.62   
Roy Hangård  1999  Simsällskapet Iden            1:31.81   
Joel Mörck  1999  S71            1:35.60   
Oscar Selméus  1999  Föreningen Österlen Sim            1:36.66   
10  Gabriel Björnqvist  1999  Ystads Simsällskap            1:41.88   
11  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            1:42.01   
12  Malthe Dam Junget  1999  Svømmeklubben MK 31            1:47.26   
13  Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap            2:00.66   
14  Magnus Rydahl Sørensen  1999  Svømmeklubben MK 31            2:04.07   
                     
 
Gren 61, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Colorama Anders Färghande 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            1:12.40   
Moa Cronsjö  1998  Simsällskapet Iden            1:19.44   
Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap            1:21.48   
Jessica Jönsson  1998  S71            1:22.27   
Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31            1:34.42   
Caroline Axrud  1998  Ystads Simsällskap            1:39.31   
                     
 
Gren 62, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Energetica Hårenergi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Pedersen  1998  Rønne Svømme Klub            1:16.64   
Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:25.75   
Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            1:32.28   
Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap            1:37.97   
Anton Sandmark  1998  Ystads Simsällskap            1:39.76   
Filip Danielsson  1998  Ronneby Simsällskap            1:44.43   
                     
 
Gren 63, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap            1:01.72   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde            1:03.73   
Julia Rosberg  1995  Simklubben Lödde            1:04.31   
Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde            1:04.46   
Rebecka Sylvander  1995  Simklubben Lödde            1:04.53   
Désirée Andersson  1994  Ystads Simsällskap            1:04.93   
Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31            1:06.18   
Ella Nygren  1996  Simsällskapet Iden            1:07.21   
Linnea Larsson  1995  Sjöbo Simsällskap            1:07.67   
10  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde            1:08.75   
11  Marie Topphem  1995  Ystads Simsällskap            1:08.81   
12  Josefine Åkesson  1995  Ystads Simsällskap            1:09.45   
13  Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub            1:10.11   
14  Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap            1:10.75   
15  Erica Johnsson  1996  Simklubben Lödde            1:12.56   
16  Sarah Bugge Larsen  1996  Rønne Svømme Klub            1:14.57   
17  Clara Petersen  1996  Svømmeklubben MK 31            1:17.05   
18  Madeleine Ivarsson  1994  Ystads Simsällskap            1:18.01   
19  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde            1:18.23   
20  Regitze Andersen  1996  Svømmeklubben MK 31            1:19.35   
21  Karolina Tuesson  1996  Föreningen Österlen Sim            1:22.17   
                     
 
Gren 64, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            54.70   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm            56.82   
Markus Topphem  1993  Ystads Simsällskap            57.91   
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap            58.86   
Gustav Holmström  1996  Simklubben Lödde            58.99   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm            59.45   
Magnus Larsen  1994  Rønne Svømme Klub            59.72   
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap            1:00.26   
Emil Eliasson  1991  Ystads Simsällskap            1:01.44   
10  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap            1:01.45   
11  Victor Drevskich  1996  Svømmeklubben MK 31            1:02.21   
12  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap            1:04.15   
13  Felix Nilsson  1996  Sjöbo Simsällskap            1:06.77   
14  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap            1:06.78   
15  Oliver Pålsson  1996  Sjöbo Simsällskap            1:11.08   
16  Simon Dam Hansen  1994  Rønne Svømme Klub            1:16.19   
17  Per-Erik Mörck  1966  S71            1:31.87   
                     
 
Gren 65, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:13.59   
Linnea Widgren  1997  Simklubben Lödde            1:22.87   
Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31            1:29.80   
Tove Kolare  1997  Ystads Simsällskap            1:40.01   
Victoria Laursen  1997  Svømmeklubben MK 31            1:40.16   
                     
 
Gren 66, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb            1:13.41   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm            1:23.65   
Konrad Damm  1997  Ystads Simsällskap            1:24.67   
Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub            1:43.24   
                     
 
Gren 67, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: P&R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:13.63   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap            1:14.08   
Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:16.94   
Veronica Midjord Vangsy  2000  Rønne Svømme Klub            1:19.54   
Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:19.59   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb            1:19.80   
Louise Bengtsson  2000  Simklubben Lödde            1:21.18   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            1:23.86   
Vivianne Olsson  2000  Simklubben Lödde            1:26.53   
10  Cassandra Liljeqvist  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:28.12   
11  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            1:29.17   
12  Erica Ragnarsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:30.43   
13  Josephine Sommer Olsen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:31.65   
14  Julia Forell  2000  Simklubben Lödde            1:37.34   
15  Matilda Castello  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:37.94   
16  Emma Palmquist  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:42.83   
17  Wilma Carlsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            2:06.07   
Johanna Berthelsen  2000  Svømmeklubben MK 31            DSQ   
                     
 
Gren 68, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:14.36   
Rickard Wemlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb            1:15.70   
Albin Österblad  2000  Ystads Simsällskap            1:27.79   
Robin Lindén  2000  Ystads Simsällskap            1:28.20   
Linus Persson  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:30.13   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:32.59   
Daniel Brylov  2000  Svømmeklubben MK 31            1:34.27   
Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap            1:41.78   
                     
 
Gren 69, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            40.38   
Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb            43.29   
Mille Bruun Høvring  2001  Svømmeklubben MK 31            45.33   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            45.43   
Moa Svensson  2001  Ronneby Simsällskap            47.76   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            49.93   
Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            51.36   
Tova Nilsson  2002  S71            51.64   
Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap            54.45   
10  Katinka Søby  2001  Svømmeklubben MK 31            54.75   
11  Amalie Deleurand  2001  Svømmeklubben MK 31            55.29   
12  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            56.04   
13  Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            57.10   
14  Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            57.88   
15  Pernilla Ålund  2001  Simklubben Lödde            58.54   
16  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap            59.04   
17  Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim            59.44   
Alice Holmdahl  2002  Föreningen Trelleborg Kappsim            DSQ   
                     
 
Gren 70, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Ica Supermarket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  Osby Simsällskap            43.42   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            46.25   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            49.20   
Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde            49.26   
Ludvig Johnsson  2001  Simklubben Lödde            50.65   
Valentin Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            50.66   
Victor Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            1:00.95   
Sebastian Påhlsson  2001  Simklubben Lödde            1:05.40   
Axel Gunnarsson  2001  Simklubben Lödde            DSQ   
Isak Walter  2001  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
Gren 71, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo guld & ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:11.90        2:29.91   
Martina Nilsson  1986  Sjöbo Simsällskap    1:13.42        2:40.90   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:17.96        2:42.39   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:17.33        2:43.20   
Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:21.98        2:49.83   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    1:18.86        2:50.59   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:30.58        3:13.62   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:39.85        3:29.15   
Clara West Truelsen  1999  Rønne Svømme Klub    1:36.01        3:30.94   
10  Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim    1:55.22        4:09.57   
                     
 
Gren 72, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Viktor Rosenqvist  1997  Simklubben Lödde    1:11.22        2:33.30   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:14.47        2:36.05   
Alexander Dahlén  1999  Simsällskapet Iden    1:49.32        3:33.86   
Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.18.25  Utskriftsdatum  19 juni 2011 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:11