Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  17 juni 2012   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  15 juni 2012         
 
 
Gren 73, 400m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo guld & ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.36  2:16.81  3:28.34    4:38.99   
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap    1:08.46  2:20.55  3:33.23    4:44.96   
Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31    1:09.25  2:26.10  3:44.81    5:02.09   
Julie Bingen Jacobsen  1999  Svømmeklubben MK 31    1:11.15  2:28.65  3:46.72    5:03.60   
Emmy Lundh  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:14.56  2:32.66  3:50.10    5:06.76   
Martina Jensen  1998  Simklubben Ran    1:12.23  2:30.99  3:49.89    5:06.77   
Emelie Ekström  1996  Simklubben Ran    1:14.21  2:34.47  3:55.84    5:16.05   
Rikke Knudsen  1998  Svømmeklubben MK 31    1:14.69  2:37.59  3:59.04    5:18.15   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    1:16.87  2:40.80  4:05.25    5:25.51   
10  Emily Krontoft  1998  Herlev Svømning    1:18.16  2:44.36  4:05.59    5:26.24   
11  Lea Søgaard  1998  Svømmeklubben MK 31    1:15.75  2:38.80  4:03.13    5:27.09   
12  Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31    1:15.30  2:40.42  4:06.34    5:30.49   
13  Micaela Jönsson  2001  S71    1:20.15  2:46.22  4:11.57    5:34.27   
14  Matilda Sandberg  1997  Trelleborgs Simsällskap    1:22.30  2:52.23  4:20.64    5:47.84   
15  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:24.91  2:56.64  4:27.02    5:53.93   
16  Annika Gren  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:22.64  2:54.31  4:27.49    6:03.88   
17  Tova Nilsson  2002  S71    1:29.85  3:08.51  4:46.66    6:20.00   
18  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    1:30.21  4:55.47  6:29.65    6:29.65   
19  Maria Oest  2001  Herlev Svømning    2:00.00  4:09.18  6:20.43    8:21.30   
                     
 
Gren 74, 400m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    2:13.42  3:19.57  4:25.29    4:25.29   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:05.41  2:14.16  3:20.84    4:28.55   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:06.83  2:18.17  3:29.37    4:38.73   
Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap    1:04.46  2:16.67  3:31.59    4:45.94   
Mihail Simis  1998  Simklubben Sydsim    1:09.53  2:22.90  3:36.96    4:51.51   
Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    1:06.69  2:23.01  3:41.31    4:56.51   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm    1:09.79  2:24.83  3:41.39    4:57.30   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    1:08.60  2:28.10  3:47.38    5:05.78   
Max Andersson  1996  Simklubben Ran    1:11.87  2:32.24  3:51.70    5:10.65   
10  Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap    1:09.70  2:30.81  3:53.29    5:10.90   
11  Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:10.90  2:31.17  3:53.80    5:11.08   
12  Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub    1:13.78  2:34.02  3:55.01    5:12.12   
13  Christopher Kiss  1999  Herlev Svømning    1:16.20  2:39.55  4:03.10    5:22.10   
14  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap    1:15.26  2:40.91  4:05.54    5:29.45   
15  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:24.67  2:56.15  5:54.82    5:54.82   
16  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:36.60  3:16.94  4:55.69    6:25.36   
17  Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:29.37  3:12.71  4:56.23    6:25.78   
18  Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:31.83  3:19.12  5:04.56    6:31.52   
Peter Eskjær-Køppen  2002  Herlev Svømning            DSQ   
                     
 
Gren 75, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Orebackens camping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefine Brosolat Pederse  1999  Svømmeklubben MK 31            1:20.72   
Ellen Sandberg  1999  S71            1:21.48   
Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:34.21   
Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim            1:35.13   
Maja Leth Bang  1999  Herlev Svømning            1:35.30   
Elsa Fristedt-Andersson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:36.78   
Julia Bengtsson  1999  Osby Simsällskap            1:42.07   
Anna Åkesson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:54.76   
Ellinor Höjendal  1999  Tyringe Simsällskap            1:59.70   
                     
 
Gren 76, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Lloyd  1999  Trelleborgs Simsällskap            1:31.51   
Christopher Kiss  1999  Herlev Svømning            1:35.45   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            1:36.36   
Andreas B Norup  1999  Svømmeklubben MK 31            1:39.69   
August Terp Larsen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:40.66   
Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub            1:47.61   
Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:48.37   
Gustav Fredlund  1999  Trelleborgs Simsällskap            2:01.71   
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 77, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap            1:15.75   
Sarah Mariner  1998  Svømmeklubben MK 31            1:16.59   
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap            1:17.86   
Martina Jensen  1998  Simklubben Ran            1:22.59   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            1:22.80   
Rikke Knudsen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:23.97   
Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31            1:25.02   
Veronica Ljung  1998  Trelleborgs Simsällskap            1:28.46   
Maja Nilsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:36.09   
10  Vanessa Duong  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:40.09   
11  Ida Byrsjö  1998  Helsingborgs Simsällskap            1:40.10   
                     
 
Gren 78, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mihail Simis  1998  Simklubben Sydsim            1:11.55   
Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:21.03   
Karl Persson  1998  Tyringe Simsällskap            1:24.62   
Erik Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            1:25.79   
                     
 
Gren 79, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            1:06.63   
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap            1:09.46   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap            1:09.97   
Tove Andersson  1995  Trelleborgs Simsällskap            1:10.63   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:11.23   
Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap            1:11.23   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap            1:14.99   
Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb            1:15.40   
Martina Lomnitz  1995  Karlshamns Simklubb            1:16.69   
10  Sofia Sjöberg  1997  Trelleborgs Simsällskap            1:25.13   
11  Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub            1:27.06   
12  Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap            1:28.47   
13  Matilda Sandberg  1997  Trelleborgs Simsällskap            1:38.22   
                     
 
Gren 80, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victor Drevskich  1996  Svømmeklubben MK 31            1:04.95   
Johannes Nilsson  1996  Tyringe Simsällskap            1:09.54   
Max Andersson  1996  Simklubben Ran            1:22.85   
Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub            1:27.39   
                     
 
Gren 81, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Baja Maja 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap            1:09.48   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            1:09.72   
Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim            1:17.74   
Evelina Cronqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:19.38   
Alice Meckelburg  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:20.71   
Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            1:22.85   
Line Brandes  2000  Rønne Svømme Klub            1:32.76   
Selma Bruun Pedersen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:34.53   
Matilda Castello  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:34.79   
10  Mimmi Jonsson  2000  Tyringe Simsällskap            1:35.09   
11  Wilma Carlsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:40.93   
12  Nova Grahm  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:53.60   
                     
 
Gren 82, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:10.06   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:12.94   
Jonathan Hiltonsson  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:18.87   
Halfdan H. Mørch  2000  Svømmeklubben MK 31            1:22.45   
Markus B. Hajdu  2000  Svømmeklubben MK 31            1:22.50   
Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:26.33   
Isak Lindholm  2000  Trelleborgs Simsällskap            1:34.48   
Karl Christiansen  2000  Rønne Svømme Klub            1:40.67   
Måns Hellström  2000  Sjöbo Simsällskap            1:56.54   
                     
 
Gren 83, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            1:30.55   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            1:43.24   
Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            1:55.40   
Mia Søgaard  2001  Svømmeklubben MK 31            DSQ   
                     
 
Gren 84, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Carl Peter Vittrup  2001  Herlev Svømning            2:00.41   
                     
 
Gren 85, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71            35.04   
Tova Nilsson  2002  S71            35.42   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            35.61   
Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            37.46   
Maja Egebjerg Brast  2002  Herlev Svømning            37.57   
Linn Olsson  2002  Trelleborgs Simsällskap            37.88   
Emma Cerutti  2002  Simklubben Sydsim            39.11   
Julise Llupa  2002  Helsingborgs Simsällskap            39.49   
Emilia Cokalic  2002  Helsingborgs Simsällskap            40.02   
10  Lærke Rask Sander  2002  Svømmeklubben MK 31            40.38   
11  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap            40.96   
11  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            40.96   
13  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            41.01   
14  Sofia Drevskich  2003  Svømmeklubben MK 31            41.14   
15  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap            41.44   
16  Zaga Thörn Hedberg  2002  Ystads Simsällskap            42.71   
17  Alicia Johansson  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            42.74   
18  Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap            43.03   
19  Wilma Nilsson  2004  S71            43.85   
20  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            43.89   
21  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap            43.99   
22  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap            44.30   
23  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap            44.34   
24  Evelina Håkansson  2002  Osby Simsällskap            44.75   
25  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap            45.20   
26  Anna Aarbak Kristoffersen  2002  Svømmeklubben MK 31            45.46   
27  Wilma Sjölin  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            46.02   
28  Bjanca Jarbsjö  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            46.89   
29  Andrina Paulsson Olsson  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            46.96   
30  Emma Wulff Skovby  2003  Herlev Svømning            48.05   
31  Alma Sandberg  2002  Föreningen Sim Team Engelholm            48.92   
32  Lucie Gahnem  2002  Ystads Simsällskap            50.45   
33  Anja Xin Andersen  2004  Herlev Svømning            56.33   
34  Helene Jensen  2003  Herlev Svømning            57.04   
35  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            1:00.92   
                     
 
Gren 86, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            32.82   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            33.29   
Peter Eskjær-Køppen  2002  Herlev Svømning            37.64   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            40.24   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            40.86   
Wilmer Esbjörnsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            41.08   
Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            41.76   
Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap            42.57   
Hampus Olsson  2003  Sjöbo Simsällskap            44.19   
10  Eric Cochinescu  2002  Helsingborgs Simsällskap            46.01   
11  Hugo Lindqvist  2002  Ystads Simsällskap            46.71   
12  Erik Olsson  2002  Trelleborgs Simsällskap            49.55   
13  Gustav Bendix Beiter  2003  Herlev Svømning            50.95   
14  Vlad Llupa  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            52.48   
15  Isak Strömsten  2002  Sjöbo Simsällskap            59.55   
                     
 
Gren 87, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Tove Andersson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:17.64        2:38.01   
Martina Lomnitz  1995  Karlshamns Simklubb    1:17.42        2:38.50   
Hanna Erléus  1997  Karlshamns Simklubb    1:18.61        2:43.35   
Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31    1:21.40        2:45.41   
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    1:22.92        2:51.58   
Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap    1:23.08        2:52.25   
Emmy Lundh  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:25.26        2:53.53   
Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub    1:28.67        2:55.82   
Maja Leth Bang  1999  Herlev Svømning    1:28.62        2:58.16   
10  Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31    1:28.68        3:00.46   
11  Emily Krontoft  1998  Herlev Svømning    1:28.08        3:01.41   
12  Micaela Jönsson  2001  S71    1:32.61        3:04.80   
13  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:33.01        3:05.73   
14  Annika Gren  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:32.17        3:08.83   
15  Josephine Olsen  2000  Svømmeklubben MK 31    1:34.72        3:11.89   
16  Julia Schubert  1997  Trelleborgs Simsällskap    1:33.80        3:14.28   
17  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    1:46.37        3:31.95   
18  Thea F. Johansen  2003  Herlev Svømning    4:23.23        4:23.23   
                     
 
Gren 88, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:11.58        2:23.57   
Andreas Nordh  1991  Osby Simsällskap    1:22.73        2:49.13   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:22.84        2:52.00   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap    1:40.20        3:23.60   
                     
 
Gren 90, 100m Frisim Mixed, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Fristedt-Andersson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:24.39   
Anna Åkesson  1999  Helsingborgs Simsällskap            1:26.49   
Per-Erik Mörck  1966  S71            1:34.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.05  Utskriftsdatum  17 juni 2012 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  18:04