Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  19 juni 2011   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  17 juni 2011         
 
 
Gren 73, 400m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap    1:07.13  2:16.95  3:26.84    4:35.78   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.61  2:18.00  3:28.43    4:40.20   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:09.66  2:24.67  3:41.12    4:57.36   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:13.07  2:30.88  3:49.05    5:05.58   
Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde    1:14.80  2:35.13  3:54.24    5:11.12   
Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    1:17.37  2:40.14  4:00.71    5:14.93   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:14.04  2:33.67  3:54.88    5:15.76   
Cecilia Andersson  1993  Ystads Simsällskap    1:15.64  2:37.82  4:02.07    5:25.15   
Julia Olsson  1997  Ystads Simsällskap    1:18.96  2:43.27  4:04.50    5:25.75   
10  Ella Nygren  1996  Simsällskapet Iden    1:18.55  2:42.87  4:06.74    5:30.32   
11  Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap    1:20.72  2:46.17  4:12.36    5:33.55   
12  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    1:18.49  2:43.74  4:08.95    5:33.75   
13  Erica Johnsson  1996  Simklubben Lödde    1:19.09  2:44.77  4:10.47    5:35.07   
14  Sara Johansson  1995  Ystads Simsällskap    1:19.36  2:44.96  4:12.17    5:39.32   
15  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    1:20.58  2:49.46  4:19.10    5:45.84   
16  Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:20.83  2:50.09  4:19.39    5:46.12   
17  Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:23.50  2:53.60  4:23.13    5:46.71   
18  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:24.16  2:52.33  4:22.36    5:46.72   
19  Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    3:02.72  4:36.28  6:07.09    6:07.09   
20  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:29.05  3:04.28  4:38.98    6:12.47   
21  Frida Berglund  1999  Ronneby Simsällskap    1:31.04  3:10.73  4:51.32    6:24.59   
22  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    1:40.93  3:31.74  5:23.92    7:12.46   
                     
 
Gren 74, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:04.14  2:12.37  3:21.00    4:28.77   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    1:05.16  2:14.00  3:24.13    4:35.19   
Gustav Holmström  1996  Simklubben Lödde    1:06.91  2:18.75  3:29.94    4:39.95   
Fredrik Liljedahl-Olsson  1997  Ystads Simsällskap    1:06.20  2:18.09  3:30.57    4:43.37   
Viktor Rosenqvist  1997  Simklubben Lödde    1:09.35  2:23.38  3:36.74    4:50.76   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:11.78  2:32.75  3:53.22    5:10.71   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    1:14.31  2:35.88  3:57.26    5:14.82   
Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap    1:12.96  2:35.20  3:56.93    5:15.63   
Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    1:14.72  2:36.11  3:58.03    5:18.91   
10  Joel Mörck  1999  S71    1:22.29  2:51.98  4:23.99    5:51.73   
11  Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub    1:24.52  2:56.89  4:29.37    5:57.65   
12  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:27.86  3:09.38  4:44.26    6:12.27   
13  Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    1:33.18  3:09.41  4:43.73    6:12.32   
14  Eddie Halilovic  1999  Simklubben Sydsim    1:31.59  3:13.74  5:13.32    7:15.26   
15  Per-Erik Mörck  1966  S71    1:46.61  3:52.36  6:03.31    8:01.63   
                     
 
Gren 75, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim            1:37.37   
Caroline Axrud  1998  Ystads Simsällskap            1:39.33   
Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap            1:41.66   
Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31            1:50.54   
                     
 
Gren 76, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Ica Supermarket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julius Ekstrand  1998  Simsällskapet Iden            1:26.53   
Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap            1:33.15   
Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:49.17   
Filip Danielsson  1998  Ronneby Simsällskap            1:51.60   
Simon Schönbeck  1998  Föreningen Sim Team Engelholm            1:59.93   
                     
 
Gren 77, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Colorama Anders Färghande 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap            1:13.62   
Helena Midjord Vangsy  1997  Rønne Svømme Klub            1:19.34   
Linnea Widgren  1997  Simklubben Lödde            1:20.16   
Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31            1:25.27   
Sarah Brylov  1997  Svømmeklubben MK 31            1:25.58   
Rikke Ferdinansen  1997  Svømmeklubben MK 31            1:27.79   
Sara Andersson  1997  Ystads Simsällskap            1:32.63   
                     
 
Gren 78, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Chingaling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:17.80   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            1:19.01   
Konrad Damm  1997  Ystads Simsällskap            1:24.27   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm            1:25.24   
Anton Larsson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:25.44   
                     
 
Gren 79, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            1:06.85   
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap            1:09.24   
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb            1:09.75   
Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            1:11.15   
Julia Rosberg  1995  Simklubben Lödde            1:11.80   
Martina Nilsson  1986  Sjöbo Simsällskap            1:12.11   
Jenny Tärnhuvud  1994  Simklubben Lödde            1:12.32   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde            1:12.42   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap            1:15.79   
10  Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31            1:17.93   
11  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde            1:20.77   
12  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde            1:21.84   
13  Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub            1:24.70   
14  Felicia Malmqvist  1996  Sjöbo Simsällskap            1:26.58   
15  Clara Petersen  1996  Svømmeklubben MK 31            1:31.15   
16  Sara Johansson  1995  Ystads Simsällskap            1:38.47   
                     
 
Gren 80, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            58.71   
Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde            1:02.39   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            1:03.28   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm            1:06.98   
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap            1:07.60   
Magnus Larsen  1994  Rønne Svømme Klub            1:13.23   
Oskar Möller  1990  Simklubben Lödde            1:15.31   
Oliver Pålsson  1996  Sjöbo Simsällskap            1:28.63   
                     
 
Gren 81, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victoria Jönsson  1999  S71            1:11.66   
Vilma Flodfält  1999  Ystads Simsällskap            1:14.53   
Emma Persson  1999  Simklubben Lödde            1:15.13   
Clara West Truelsen  1999  Rønne Svømme Klub            1:15.57   
Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:17.92   
Nina Lisakowski  1999  Svømmeklubben MK 31            1:20.12   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            1:20.74   
Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub            1:21.00   
Erica Johansson  1999  S71            1:21.20   
10  Julia Jönsson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:21.31   
11  Frida Berglund  1999  Ronneby Simsällskap            1:22.83   
12  Emilia Johnsson  1999  Simklubben Lödde            1:23.66   
13  Mille Rask Sander  1999  Svømmeklubben MK 31            1:24.20   
14  Cecilia Nilsson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:24.40   
15  Tilde Anderberg-Rickard  1999  Föreningen Österlen Sim            1:25.98   
                     
 
Gren 82, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Energetica hårenergi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:12.05   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde            1:12.95   
Joel Mörck  1999  S71            1:14.12   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            1:14.19   
Elias Kromnow  1999  Ronneby Simsällskap            1:14.40   
André Sebastian Ghaziani  1999  Svømmeklubben MK 31            1:16.16   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim            1:17.43   
Roy Hangård  1999  Simsällskapet Iden            1:18.99   
Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm            1:19.00   
10  Gabriel Björnqvist  1999  Ystads Simsällskap            1:21.88   
11  Alexander Dahlén  1999  Simsällskapet Iden            1:22.09   
12  Eddie Halilovic  1999  Simklubben Sydsim            1:22.29   
13  Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub            1:23.59   
14  Malthe Dam Junget  1999  Svømmeklubben MK 31            1:26.23   
15  Julius Steen  1999  Rønne Svømme Klub            1:26.73   
16  Simon Tufvesson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:28.51   
17  Daniel Dahlén  1999  Simsällskapet Iden            1:29.02   
18  Magnus Rydahl Sørensen  1999  Svømmeklubben MK 31            1:46.21   
                     
 
Gren 83, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:26.08   
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:35.18   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb            1:35.50   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap            1:36.65   
Louise Bengtsson  2000  Simklubben Lödde            1:37.70   
Cassandra Liljeqvist  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:41.79   
Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            1:49.47   
Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            DSQ   
Veronica Midjord Vangsy  2000  Rønne Svømme Klub            DSQ   
                     
 
Gren 84, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:23.68   
Rickard Wemlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb            1:30.74   
                     
 
Gren 85, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71            33.98   
Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb            37.35   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            38.37   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            38.68   
Tova Nilsson  2002  S71            39.45   
Moa Svensson  2001  Ronneby Simsällskap            40.02   
Alice Holmdahl  2002  Föreningen Trelleborg Kappsim            40.69   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            41.50   
Mille Bruun Høvring  2001  Svømmeklubben MK 31            41.53   
Sara Svensson  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            41.53   
11  Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim            41.72   
12  Theres Skoog  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            42.58   
13  Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            42.94   
14  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap            43.95   
15  Emma Cerutti  2002  Simklubben Sydsim            43.97   
16  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Föreningen Trelleborg Kappsim            44.10   
17  Julia Frederiksen  Föreningen Trelleborg Kappsim            44.37   
18  Kinga Szczesniak  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            44.54   
19  Pernilla Ålund  2001  Simklubben Lödde            44.74   
20  Klara Flodmark  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            44.76   
21  Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            45.02   
22  Katinka Søby  2001  Svømmeklubben MK 31            45.28   
23  Erica Krans  2001  Sjöbo Simsällskap            45.79   
24  Klara Johansson  2001  Simklubben Sydsim            46.67   
25  Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap            46.93   
26  Amalie Deleurand  2001  Svømmeklubben MK 31            46.97   
27  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap            47.19   
28  Victoria Jablonski  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            47.58   
29  Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            47.79   
30  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            48.01   
31  Ulrika von Boxhoveden  2001  Sjöbo Simsällskap            49.34   
32  My Palm  2001  Sjöbo Simsällskap            49.66   
33  Louise Lindoff  2001  Simklubben Lödde            49.80   
34  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap            51.90   
35  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            53.08   
35  Moa Berglund  2002  Ronneby Simsällskap            53.08   
37  Hanna Tallmar  2001  Simklubben Sydsim            54.48   
38  Sofia Drevskich  2003  Svømmeklubben MK 31            56.12   
39  Emma Karlberg  2002  Ronneby Simsällskap            1:14.65   
Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 86, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Camu AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Valentin Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            36.03   
Victor Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            36.97   
William Bevréus  2003  Osby Simsällskap            37.33   
Roar Andersen  2001  Svømmeklubben MK 31            38.29   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            38.84   
Ludvig Johnsson  2001  Simklubben Lödde            40.61   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            41.48   
Sebastian Påhlsson  2001  Simklubben Lödde            42.34   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            43.27   
10  Melwin Nebrelius  2001  Ystads Simsällskap            43.78   
11  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            47.19   
12  Axel Gunnarsson  2001  Simklubben Lödde            49.73   
13  Adam Olsson-Lindhé  2004  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:19.32   
                     
 
Gren 87, 200m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap    1:10.37        2:27.52   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:13.49        2:32.22   
Rebecka Sylvander  1995  Simklubben Lödde    1:16.82        2:38.93   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    1:18.41        2:40.41   
Josefine Åkesson  1995  Ystads Simsällskap    1:21.33        2:44.94   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    1:20.14        2:46.45   
Moa Cronsjö  1998  Simsällskapet Iden    1:23.27        2:50.21   
Marie Topphem  1995  Ystads Simsällskap    1:22.48        2:51.60   
Désirée Andersson  1994  Ystads Simsällskap    2:53.12        2:53.12   
10  Helena Midjord Vangsy  1997  Rønne Svømme Klub    1:24.90        2:54.99   
11  Cecilia Andersson  1993  Ystads Simsällskap    1:26.49        2:58.44   
12  Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:27.33        2:59.45   
13  Regitze Andersen  1996  Svømmeklubben MK 31    1:29.21        3:00.09   
14  Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap    1:28.70        3:00.91   
15  Erica Johnsson  1996  Simklubben Lödde    1:29.20        3:01.87   
16  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    1:31.01        3:05.56   
17  Ann-Sofie Kjøller  1996  Rønne Svømme Klub    1:35.90        3:13.36   
18  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:38.22        3:15.83   
19  Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:38.48        3:17.10   
20  Karen Mørch  1998  Svømmeklubben MK 31    1:37.49        3:18.23   
21  Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:40.50        3:21.38   
22  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:39.78        3:22.16   
23  Caroline Axrud  1998  Ystads Simsällskap    1:43.65        3:35.44   
                     
 
Gren 88, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: P&R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Alexander Lienau-Petersso  1993  Ystads Simsällskap    1:08.00        2:21.36   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:11.30        2:22.41   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:23.63        2:49.23   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    1:24.35        2:55.20   
Anton Larsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:28.58        3:00.48   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:31.71        3:03.15   
Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm    1:32.09        3:05.88   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    1:33.36        3:08.78   
Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap    3:27.42        3:27.42   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.18.25  Utskriftsdatum  19 juni 2011 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  17:24