Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Färsingadoppet    Utskriftsdatum  18 juni 2011   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  12:23   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  17 juni 2011         
 
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Epcon KPA Konsult AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Malin Ericsson  1989  Ystads Simsällskap    1:04.02        2:11.06   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:03.34        2:13.64   
Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.15        2:18.73   
Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:07.62        2:23.21   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    1:09.84        2:24.70   
Julia Lisakowski  1994  Svømmeklubben MK 31    1:09.10        2:25.00   
Michelle Lövdahl  1995  Simklubben Lödde    1:11.35        2:26.53   
Julia Rosberg  1995  Simklubben Lödde    1:11.51        2:26.87   
Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:10.39        2:27.21   
10  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:11.96        2:27.93   
11  Josefine Åkesson  1995  Ystads Simsällskap    1:12.98        2:31.82   
12  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde    1:14.99        2:35.37   
13  Cecilia Andersson  1993  Ystads Simsällskap    1:14.82        2:36.22   
14  Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap    1:15.08        2:37.19   
15  Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:15.35        2:40.54   
16  Maria Myhre Jespersen  1995  Rønne Svømme Klub    1:19.72        2:43.53   
17  Rikke Ferdinansen  1997  Svømmeklubben MK 31    1:17.63        2:43.92   
18  Helena Marmetschke  1997  Svømmeklubben MK 31    1:21.00        2:44.83   
19  Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    1:19.07        2:44.85   
20  Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    1:22.28        2:45.28   
21  Johanna Nilsson  1996  Ystads Simsällskap    1:17.59        2:45.57   
22  Sara Johansson  1995  Ystads Simsällskap    1:18.52        2:45.87   
23  Sarah Brylov  1997  Svømmeklubben MK 31    1:20.75        2:46.24   
24  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:20.03        2:46.95   
25  Victoria Laursen  1997  Svømmeklubben MK 31    1:22.18        2:47.40   
26  Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:19.45        2:48.13   
27  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    1:19.87        2:48.82   
28  Madeleine Ivarsson  1994  Ystads Simsällskap    1:21.21        2:50.90   
29  Rebecca Börjesson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:22.66        2:51.32   
30  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:22.35        2:51.66   
31  Tove Kolare  1997  Ystads Simsällskap    1:24.22        2:52.06   
32  Vilma Rodman  1999  Simklubben Lödde    1:23.38        2:53.97   
33  Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:25.61        2:56.54   
34  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    1:25.56        2:56.98   
35  Frida Berglund  1999  Ronneby Simsällskap    1:26.30        2:57.64   
36  Sara Andersson  1997  Ystads Simsällskap    1:24.13        2:59.16   
37  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim    1:28.85        2:59.39   
38  Sara Göransson  1998  Ystads Simsällskap    1:26.96        2:59.84   
39  Elin Walter  1997  Simklubben Lödde    1:22.86        3:01.63   
40  Vibe Tofte Jørgensen  1999  Rønne Svømme Klub    1:29.93        3:03.60   
41  Vivianne Olsson  2000  Simklubben Lödde    1:29.54        3:06.91   
42  Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap    3:14.46        3:14.46   
43  Sofie Svensson  1998  Ystads Simsällskap    1:33.48        3:16.04   
44  Louise Bengtsson  2000  Simklubben Lödde    1:33.07        3:16.71   
45  Cecilia Nilsson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:36.25        3:18.60   
46  Tova Nilsson  2002  S71    1:37.52        3:21.22   
47  Karolina Nilsson  1999  Ystads Simsällskap    1:38.63        3:23.05   
                     
 
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Chingaling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m        Tid  Status 











 
Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    58.99        2:03.71   
Markus Topphem  1993  Ystads Simsällskap    1:01.64        2:06.78   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    1:00.71        2:06.84   
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:02.05        2:07.75   
Gustav Holmström  1996  Simklubben Lödde    1:04.30        2:11.63   
Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap    1:03.33        2:12.16   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm    1:04.82        2:12.86   
Alexander Lienau-Petersso  1993  Ystads Simsällskap    1:02.30        2:13.34   
Victor Drevskich  1996  Svømmeklubben MK 31    1:03.78        2:14.10   
10  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.77        2:16.65   
11  Christian Andersson  1995  Ystads Simsällskap    1:07.49        2:20.34   
12  Viktor Rosenqvist  1997  Simklubben Lödde    1:06.75        2:20.57   
13  Magnus Larsen  1994  Rønne Svømme Klub    1:08.03        2:21.89   
14  Tom Hangård  1996  Simsällskapet Iden    1:10.48        2:29.11   
15  Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    1:12.49        2:31.08   
16  Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:13.57        2:34.93   
17  Anton Larsson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:15.91        2:39.15   
18  Andreas Pedersen  1998  Rønne Svømme Klub    1:15.32        2:39.91   
19  Sebastian Olsson  1998  Ystads Simsällskap    1:17.55        2:41.52   
20  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    1:19.28        2:42.11   
21  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:18.98        2:50.49   
22  Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde    1:23.36        2:51.65   
23  Elias Kromnow  1999  Ronneby Simsällskap    1:23.32        2:52.11   
24  Gustav Ridderman  1998  Ystads Simsällskap    1:23.31        2:52.18   
25  Oliver Steen  1997  Rønne Svømme Klub    1:24.20        2:52.22   
26  Roy Hangård  1999  Simsällskapet Iden    1:24.83        2:52.85   
27  Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31    1:22.59        2:53.27   
28  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Sydsim    1:23.53        2:53.28   
29  Marvin Kaminski  1999  Föreningen Sim Team Engelholm    1:23.56        3:00.10   
30  Joel Mörck  1999  S71    1:26.63        3:00.21   
31  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    1:32.16        3:04.03   
32  Anton Sandmark  1998  Ystads Simsällskap    1:28.72        3:09.53   
33  Filip Danielsson  1998  Ronneby Simsällskap    1:29.37        3:11.94   
34  Julius Steen  1999  Rønne Svømme Klub    1:41.90        3:20.90   
35  Gustav Östlund  2000  Simklubben Lödde    1:40.43        3:25.81   
36  Per-Erik Mörck  1966  S71    1:37.81        3:49.01   
                     
 
Gren 27, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tova Nilsson  2002  S71            44.57   
Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb            44.71   
Mille Bruun Høvring  2001  Svømmeklubben MK 31            45.65   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            45.87   
Agnes Cato  2001  Osby Simsällskap            46.92   
Alice Holmdahl  2002  Föreningen Trelleborg Kappsim            48.22   
Katinka Søby  2001  Svømmeklubben MK 31            48.85   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            49.01   
Theres Skoog  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            49.18   
10  Kinga Szczesniak  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            50.02   
11  Emmy Jonsson  2001  Sjöbo Simsällskap            50.41   
12  Ulrika von Boxhoveden  2001  Sjöbo Simsällskap            50.80   
13  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            51.03   
14  Sara Svensson  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            51.34   
15  Julia Frederiksen  Föreningen Trelleborg Kappsim            52.53   
16  Klara Flodmark  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            52.61   
17  Ellen Thunberg  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            52.64   
18  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Föreningen Trelleborg Kappsim            53.23   
19  Emilia Steen  2002  Rønne Svømme Klub            53.77   
20  Hedda Nilsson  2001  Sjöbo Simsällskap            54.07   
21  My Palm  2001  Sjöbo Simsällskap            54.32   
22  Sonja Boos  2001  Simklubben Sydsim            54.43   
23  Moa Svensson  2001  Ronneby Simsällskap            54.57   
24  Isabella Wivsätter  2001  Simklubben Sydsim            54.58   
25  Tilde Persson  2003  Sjöbo Simsällskap            54.84   
26  Louise Larsen  2001  Svømmeklubben MK 31            55.97   
27  Pernilla Ålund  2001  Simklubben Lödde            56.83   
28  Sofia Drevskich  2003  Svømmeklubben MK 31            56.98   
29  Erica Krans  2001  Sjöbo Simsällskap            57.29   
30  Natalie Almasi  2001  Simklubben Sydsim            57.72   
31  Victoria Jablonski  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            58.33   
32  Amalie Deleurand  2001  Svømmeklubben MK 31            58.35   
33  Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap            58.63   
34  Louise Lindoff  2001  Simklubben Lödde            59.46   
35  Hanna Tallmar  2001  Simklubben Sydsim            1:02.23   
36  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            1:02.40   
37  Moa Berglund  2002  Ronneby Simsällskap            1:05.04   
38  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim            1:05.53   
39  Emma Karlberg  2002  Ronneby Simsällskap            1:21.50   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Colorama Anders Färghande 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  Osby Simsällskap            43.06   
Valentin Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            43.21   
Lars Hallberg  2001  Föreningen Trelleborg Kappsim            43.44   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            45.32   
Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            45.88   
Victor Rytter Hansen  2001  Svømmeklubben MK 31            46.85   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            48.07   
Roar Andersen  2001  Svømmeklubben MK 31            48.25   
Isak Walter  2001  Simklubben Lödde            49.22   
10  Sebastian Påhlsson  2001  Simklubben Lödde            53.08   
11  Filip Nilsson  2001  Föreningen Sim Team Engelholm            54.29   
12  Melwin Nebrelius  2001  Ystads Simsällskap            56.89   
13  Ludvig Prahl  2001  Simklubben Lödde            59.64   
14  Axel Gunnarsson  2001  Simklubben Lödde            1:03.96   
15  Oscar Ragnarsson  2003  Föreningen Sim Team Engelholm            1:08.66   
16  Viktor Bille  2001  Simklubben Lödde            1:10.84   
17  Adam Olsson-Lindhé  2004  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:14.69   
                     
 
Gren 29, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: P&R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:31.28   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb            1:36.09   
Davilda Lareva  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:36.90   
Nicola Parfitt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim            1:41.99   
Louise Bengtsson  2000  Simklubben Lödde            1:44.37   
Cassandra Liljeqvist  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:47.48   
Erica Ragnarsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:49.41   
Vivianne Olsson  2000  Simklubben Lödde            1:49.82   
Johanna Berthelsen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:50.65   
10  Julia Forell  2000  Simklubben Lödde            1:51.68   
11  Olga Schubert  2000  Sjöbo Simsällskap            1:51.92   
12  Kajsa-Elsa Lindestam  2000  Simklubben Sydsim            1:53.68   
13  Wilma Carlsson  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            1:54.26   
14  Josephine Sommer Olsen  2000  Svømmeklubben MK 31            1:55.16   
15  Veronica Midjord Vangsy  2000  Rønne Svømme Klub            1:57.90   
16  Emma Palmquist  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            2:03.34   
17  Matilda Castello  2000  Föreningen Sim Team Engelholm            2:09.25   
                     
 
Gren 30, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Energetica Hårenergi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rickard Wemlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb            1:44.92   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            1:47.43   
Daniel Brylov  2000  Svømmeklubben MK 31            1:47.51   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Lödde            2:07.30   
                     
 
Gren 31, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: Energetica Hårenergi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap            1:09.80   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde            1:14.86   
Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            1:15.29   
Linnea Larsson  1995  Sjöbo Simsällskap            1:15.57   
Rebecka Sylvander  1995  Simklubben Lödde            1:15.62   
Marie Topphem  1995  Ystads Simsällskap            1:16.40   
Jenny Tärnhuvud  1994  Simklubben Lödde            1:17.00   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            1:18.94   
Cecilia Boman  1996  Simsällskapet Iden            1:18.99   
10  Josefine Åkesson  1995  Ystads Simsällskap            1:19.01   
11  Ella Nygren  1996  Simsällskapet Iden            1:19.73   
12  Cecilia Andersson  1993  Ystads Simsällskap            1:22.75   
13  Maria Myhre Jespersen  1995  Rønne Svømme Klub            1:25.60   
14  Regitze Andersen  1996  Svømmeklubben MK 31            1:26.33   
15  Clara Petersen  1996  Svømmeklubben MK 31            1:29.54   
16  Johanna Nilsson  1996  Ystads Simsällskap            1:30.21   
17  Madeleine Ivarsson  1994  Ystads Simsällskap            1:33.21   
18  Ann-Sofie Kjøller  1996  Rønne Svømme Klub            1:33.77   
19  Sara Johansson  1995  Ystads Simsällskap            1:34.41   
                     
 
Gren 32, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm            1:05.87   
Alexander Lienau-Petersso  1993  Ystads Simsällskap            1:08.77   
Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde            1:11.13   
Oskar Möller  1990  Simklubben Lödde            1:12.44   
Ted Troell  1994  Föreningen Sim Team Engelholm            1:16.51   
Oliver Pålsson  1996  Sjöbo Simsällskap            1:24.45   
                     
 
Gren 33, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap            1:24.93   
Elin Walter  1997  Simklubben Lödde            1:33.56   
Lina Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:41.43   
Tove Kolare  1997  Ystads Simsällskap            1:41.86   
Sofie Andersson  1997  Föreningen Trelleborg Kappsim            2:00.05   
                     
 
Gren 34, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fredrik Liljedahl-Olsson  1997  Ystads Simsällskap            1:15.64   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb            1:21.14   
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm            1:23.98   
Konrad Damm  1997  Ystads Simsällskap            1:25.87   
Viktor Rosenqvist  1997  Simklubben Lödde            1:25.90   
Daniel Karlsson  1997  Sjöbo Simsällskap            1:28.91   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap            1:30.24   
                     
 
Gren 35, 100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Moa Cronsjö  1998  Simsällskapet Iden            1:07.35   
Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            1:07.47   
Jessica Jönsson  1998  S71            1:08.65   
Emelie Rosen  1998  Sjöbo Simsällskap            1:11.43   
Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap            1:12.00   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            1:15.72   
Sara Göransson  1998  Ystads Simsällskap            1:21.95   
Linda Hubner  1998  Simklubben Sydsim            1:29.44   
Sofie Svensson  1998  Ystads Simsällskap            1:29.52   
                     
 
Gren 36, 100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julius Ekstrand  1998  Simsällskapet Iden            1:08.96   
Andreas Pedersen  1998  Rønne Svømme Klub            1:10.27   
Mads Krogh Hansen  1998  Rønne Svømme Klub            1:13.60   
Sebastian Olsson  1998  Ystads Simsällskap            1:14.33   
Andreas Petersen  1998  Svømmeklubben MK 31            1:16.94   
Gustav Ridderman  1998  Ystads Simsällskap            1:22.97   
Filip Danielsson  1998  Ronneby Simsällskap            1:25.30   
Anton Sandmark  1998  Ystads Simsällskap            1:27.80   
Simon Schönbeck  1998  Föreningen Sim Team Engelholm            1:41.01   
                     
 
Gren 37, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Flodfält  1999  Ystads Simsällskap            1:21.77   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde            1:23.96   
Nina Lisakowski  1999  Svømmeklubben MK 31            1:38.28   
Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim            1:40.41   
Emilia Johnsson  1999  Simklubben Lödde            1:40.48   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            1:45.50   
Karolina Nilsson  1999  Ystads Simsällskap            1:54.06   
                     
 
Gren 38, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: Sjöbo guld o ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            1:20.39   
Alexander Dahlén  1999  Simsällskapet Iden            1:27.40   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde            1:36.14   
André Sebastian Ghaziani  1999  Svømmeklubben MK 31            1:39.77   
Daniel Andersen  1999  Rønne Svømme Klub            1:46.36   
Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde            1:47.08   
Joel Mörck  1999  S71            1:50.16   
Daniel Dahlén  1999  Simsällskapet Iden            1:57.14   
                     
 
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Ekelunds byggservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:11.44  2:31.97  4:06.70    5:17.35   
Cornelia Clarén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:16.36  2:46.19  4:24.21    5:40.36   
Désirée Andersson  1994  Ystads Simsällskap    1:19.80  2:49.23  4:28.31    5:46.10   
Sophie Lund Schrøder  1994  Rønne Svømme Klub    1:24.91  3:00.02  4:46.48    6:10.04   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:33.57  3:08.10  4:59.61    6:23.88   
Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    1:30.86  3:14.26  5:12.33    6:43.79   
Anna Lundin  1999  Simklubben Sydsim    1:55.49  3:55.96  5:50.19    7:31.02   
                     
 
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:11.18  2:32.52  4:03.30    5:14.29   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:18.76  2:48.38  4:26.10    5:39.34   
Tom Hangård  1996  Simsällskapet Iden    1:20.65  2:58.66  4:36.98    5:58.17   
Anders Forslund  1997  Ystads Simsällskap    1:26.21  3:01.28  4:43.08    6:02.00   
Erik Boos  1999  Simklubben Sydsim    1:56.83  3:47.89  5:39.52    7:16.18   
Julius Steen  1999  Rønne Svømme Klub            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.18.25  Utskriftsdatum  18 juni 2011 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:23