Resultat Totalt Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM    Utskriftsdatum  14 juni 2009   
  Tävlingsort  Sjöbo    Utskriftstid  19:07   
  Arrangör  Sjöbo Simsällskap Skånes Simförbund         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    25.19        53.24   
Daniel Lundahl  1991  S71    25.47        53.93   
Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.11        54.39   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.09        55.22   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    26.80        55.42   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    26.73        55.43   
Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    26.15        55.55   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    26.37        55.74   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    26.95        56.31   
10  Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    27.03        56.43   
11  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    26.65        56.49   
12  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.89        56.67   
13  Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    27.22        56.82   
14  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.72        57.04   
15  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.47        57.23   
16  Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap    27.17        57.38   
17  Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    27.11        57.82   
18  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap    27.20        57.98   
19  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    27.43        58.07   
19  Andreas Myhrberg  1993  S71    27.64        58.07   
21  Jens Gustavsson  1989  Ystads Simsällskap    27.59        58.13   
22  Glen Fransson  1992  Simklubben Ran    27.59        58.17   
23  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    27.52        58.19   
24  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde    28.11        58.33   
25  Jacob Thoft  1993  Simklubben Ran    27.27        58.35   
26  André Liljegren  1990  Simsällskapet Delfin    27.24        58.58   
27  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    27.93        58.63   
28  Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.32        58.66   
29  Kalle Sonesson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    28.40        59.22   
30  Björn Hansson  1989  Karlshamns Simklubb    28.50        59.49   
31  Marcus Åradsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.57        59.53   
32  Alexander Sjöberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    28.11        59.56   
33  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.60        59.86   
34  Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    28.83        1:00.04   
35  Thomas Hamfelt  1992  Malmö Kappsimningsklubb    28.80        1:00.27   
36  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Ran    28.27        1:00.36   
37  Esko Roos  1992  Malmö Kappsimningsklubb    29.48        1:02.07   
38  Henric Rosberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.26        1:02.39   
39  Andreas Nicolaidis  1990  Ystads Simsällskap    25.75        1:07.58   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    26.40        54.94  EXTRA 
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: KPA EPCON KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.87  1:01.70  1:35.06    2:08.58   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    30.85  1:04.07  1:38.73    2:12.29   
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    31.69  1:05.11  1:39.00    2:12.66   
Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    30.66  1:03.55  1:37.69    2:13.02   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    30.95  1:05.74  1:40.60    2:15.44   
Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    31.92  1:07.37  1:43.11    2:16.66   
Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.44  1:05.60  1:41.21    2:16.82   
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.56  1:07.37  1:42.67    2:16.82   
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    31.94  1:06.62  1:42.36    2:17.50   
10  Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    32.12  1:07.14  1:42.55    2:18.18   
11  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    31.82  1:06.60  1:43.14    2:19.54   
12  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    32.38  1:07.39  1:43.60    2:19.76   
13  Hanne Otzen  1993  S71    31.53  1:06.58  1:43.51    2:19.86   
14  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    32.02  1:06.92  1:43.43    2:20.24   
15  Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap    32.41  1:07.90  1:44.89    2:21.54   
16  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    32.94  1:09.51  1:47.31    2:23.48   
17  Golnaz Barjandi  1993  Malmö Kappsimningsklubb    33.44  1:09.76  1:46.96    2:23.50   
18  Anna Jonsson  1993  Simklubben Hajen    31.71  1:06.96  1:45.36    2:23.85   
19  Malin Algotsson  1995  Simklubben Sydsim    32.58  1:08.89  1:45.97    2:24.07   
20  Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    32.77  1:08.66  1:46.41    2:24.11   
21  Anna Fransson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    32.35  1:08.05  1:46.24    2:24.13   
22  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    32.65  1:08.65  1:46.38    2:24.85   
23  Lovis Hyddmark  1993  Simklubben Poseidon    32.79  1:09.33  1:47.33    2:25.04   
24  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.39  1:09.16  1:48.45    2:27.57   
25  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran    33.16  1:09.78  1:49.29    2:28.03   
26  Josephine Runeke  1991  Karlskrona Simsällskap    32.84  1:09.56  1:49.25    2:28.71   
27  Joy Malmberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.74  1:08.13  1:49.10    2:29.50   
28  Jennifer Lundgren  1993  Ystads Simsällskap    33.74  1:10.91  1:50.44    2:29.97   
29  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.08  1:09.63  1:49.82    2:30.07   
30  Emma Tran Ngan  1995  Simklubben Ran    32.87  1:09.40  1:49.43    2:30.08   
31  Louise Selméus  1992  Föreningen Österlen Sim    33.82  1:11.47  1:51.40    2:30.57   
32  Filippa Sylvander  1992  Simklubben Lödde    34.16  1:12.55  1:51.96    2:32.37   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: CAMU AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Harald Johansson  1991  Simsällskapet Delfin            30.07   
Oskar Möller  1990  Simklubben Lödde            30.38   
Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap            30.93   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde            31.14   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb            31.17   
Emil Eliasson  1991  Ystads Simsällskap            31.40   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb            31.49   
Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap            31.62   
Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde            31.86   
10  Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap            31.92   
11  Arnold Svarrer  1991  Helsingborgs Simsällskap            32.17   
12  Felix Nilsson  1990  Helsingborgs Simsällskap            32.20   
13  Mathias Nilsson  1990  Simsällskapet Delfin            32.36   
14  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap            32.61   
15  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden            33.07   
16  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap            33.21   
17  Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap            33.52   
18  Albert Brock  1993  Simklubben Lödde            33.53   
19  Jacob Thoft  1993  Simklubben Ran            33.60   
20  Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap            33.65   
21  Martin Jeffsell  1991  Helsingborgs Simsällskap            33.66   
21  Andreas Wejnerup  1992  Malmö Kappsimningsklubb            33.66   
23  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            34.21   
24  Victor Klügel  1995  Simsällskapet Delfin            34.87   
25  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap            35.13   
26  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap            35.35   
27  Joakim Hansson  1993  Trelleborgs Simsällskap            35.36   
28  Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap            35.82   
29  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton            35.86   
30  Kristofer Gustafsson  1993  S71            36.05   
31  Adrian Norlund  1992  Ystads Simsällskap            36.78   
32  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton            37.53   
33  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran            38.68   
Robin Petersson  1991  Helsingborgs Simsällskap              EXTRA 
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    34.06        1:13.30   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.44        1:15.55   
Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    36.24        1:17.62   
Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    36.37        1:18.01   
Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap    36.29        1:18.73   
Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    36.92        1:18.74   
Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Osby Simsällskap    37.22        1:19.16   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.71        1:20.26   
Jessica Lindgren  1992  Sjöbo Simsällskap    37.86        1:20.67   
10  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    37.60        1:20.68   
11  Julia Lindqvist  1991  Föreningen Österlen Sim    38.77        1:21.52   
12  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    38.39        1:21.70   
13  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    37.88        1:22.23   
14  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.62        1:22.49   
15  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde    39.57        1:23.13   
16  Petronella Jönsson  1992  Föreningen Österlen Sim    39.75        1:24.45   
17  Susanna Olin  1991  Simklubben Poseidon    39.94        1:24.58   
18  Stephanie Nilsson  1993  Trelleborgs Simsällskap    39.20        1:25.35   
19  Joy Hansson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    40.42        1:26.73   
20  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap    40.19        1:26.80   
21  Elin Persson  1995  Simsällskapet Delfin    39.84        1:26.91   
22  Andréa Ekholm  1993  Höganäs Simsällskap    40.07        1:27.29   
23  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran    43.63        1:32.11   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.45  2:20.11  3:40.21    4:49.35   
Adam Olsson  1988  Trelleborgs Simsällskap    1:05.30  2:24.04  3:49.89    4:53.44   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    1:03.12  2:20.14  3:47.85    4:54.89   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:06.22  2:26.15  3:55.82    5:03.54   
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.62  2:22.90  3:51.77    5:06.69   
Johannes Kärki  1993  S71    1:10.39  2:33.72  3:59.24    5:11.88   
Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    1:10.03  2:33.65  4:04.80    5:14.67   
Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:13.10  2:33.60  4:09.04    5:15.98   
Oskar Andersson  1990  Simklubben Sydsim    1:11.40  2:35.49  4:04.68    5:19.22   
10  David Nicolaidis  1992  Ystads Simsällskap    1:09.47  2:39.32  4:10.00    5:23.53   
                     
 
Gren 6, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: EPCON KPA KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    29.98        1:04.38   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    30.29        1:05.34   
Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap    31.29        1:06.70   
Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    32.90        1:08.78   
Maria Lundahl  1991  S71    31.93        1:08.97   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    31.80        1:09.03   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    32.38        1:09.40   
Jennifer Major  1990  Malmö Kappsimningsklubb    33.10        1:10.79   
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    33.34        1:10.86   
Viktoria Hyddmark  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.80        1:10.86   
11  Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    33.26        1:11.20   
12  Emma Zandihn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    32.95        1:12.12   
13  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    32.40        1:12.32   
14  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    31.76        1:12.45   
15  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    33.53        1:12.57   
16  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    33.31        1:12.61   
17  Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    34.01        1:12.70   
18  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    33.82        1:13.58   
19  Beatrice Brandt  1992  Simklubben Ran    34.42        1:13.59   
20  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    34.40        1:14.63   
21  Sofie Hansson  1990  Simklubben Hajen    34.04        1:14.92   
22  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    34.35        1:16.57   
23  Elin Hemby  1994  Malmö Kappsimningsklubb    35.39        1:16.67   
24  Matilda Nilsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    35.15        1:16.70   
25  Golnaz Barjandi  1993  Malmö Kappsimningsklubb    35.49        1:16.76   
26  Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    35.44        1:16.83   
27  Louise Selméus  1992  Föreningen Österlen Sim    36.23        1:19.97   
28  Josephine Runeke  1991  Karlskrona Simsällskap    36.11        1:20.07   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Sjöbo Gästis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    29.40        59.91   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    29.78        1:00.39   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    30.14        1:01.76   
Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    30.38        1:02.58   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    30.62        1:03.44   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    31.86        1:03.82   
Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    31.58        1:04.54   
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    30.84        1:04.87   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    31.12        1:04.91   
10  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    31.14        1:05.05   
11  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    31.68        1:05.26   
12  Daniel Lundahl  1991  S71    31.46        1:05.96   
12  Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    31.73        1:05.96   
14  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    30.99        1:05.97   
15  Henric Selméus  1990  Ystads Simsällskap    31.57        1:06.00   
16  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    31.99        1:06.76   
17  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    32.55        1:07.17   
18  Christoffer Nilsson  1988  Simklubben Poseidon    31.63        1:07.34   
19  Mattias Carlbrand  1994  Karlskrona Simsällskap    31.96        1:07.77   
20  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.85        1:08.28   
21  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    33.26        1:08.66   
22  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    33.89        1:09.48   
23  André Liljegren  1990  Simsällskapet Delfin    33.78        1:09.52   
24  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde    33.41        1:10.76   
25  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    34.86        1:10.81   
26  Adam Nylin  1992  Simklubben Hajen    34.08        1:10.97   
27  Rasmus Andersson  1995  Simklubben Ran    34.50        1:11.31   
28  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    34.92        1:12.42   
29  Rudi Dollmayer  1991  Malmö Kappsimningsklubb    35.07        1:13.78   
30  Axel Flodfält  1995  Ystads Simsällskap    35.41        1:14.35   
31  Esko Roos  1992  Malmö Kappsimningsklubb    36.94        1:14.99   
32  Gilbert Erlandsson  1995  Simsällskapet Delfin    39.25        1:23.44   
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim            30.72   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap            30.79   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            32.16   
Viktoria Hyddmark  1988  Malmö Kappsimningsklubb            32.75   
Maria Lundahl  1991  S71            32.90   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb            33.27   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap            33.41   
Emma Nilsson  1986  Simklubben Sydsim            33.56   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            33.63   
10  Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap            33.78   
11  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton            33.92   
12  Sara Hörnbäck  1991  Karlshamns Simklubb            34.07   
13  Elin Mähl  1994  Simklubben Lödde            34.23   
14  Emma Tran Ngan  1995  Simklubben Ran            34.41   
15  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb            34.46   
16  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran            34.50   
16  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton            34.50   
18  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            34.79   
18  Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap            34.79   
20  Linnea Larsson  1995  Sjöbo Simsällskap            34.87   
21  Hanh Chau  1992  S71            34.90   
22  Rebecka Sylvander  1995  Simklubben Lödde            34.94   
23  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            34.99   
24  Hanna Nilsson  1995  Simklubben Hajen            35.07   
25  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim            35.08   
26  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            35.14   
27  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb            35.44   
28  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            35.85   
29  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim            35.90   
30  Jennifer Major  1990  Malmö Kappsimningsklubb            35.99   
31  Joy Hansson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            36.03   
32  Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap            36.28   
32  Malin Algotsson  1995  Simklubben Sydsim            36.28   
34  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            36.93   
35  Lovis Hyddmark  1993  Simklubben Poseidon            37.41   
36  Kristina Löfberg  1992  Simklubben Hajen            38.28   
                     
 
Gren 9, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Svenska CD Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Simon Jisander  1989  Simklubben Hajen    1:02.82  2:10.16  3:17.10  4:23.97  8:44.35   
          5:30.31  6:35.81  7:41.12       
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:03.08  2:11.03  3:18.28  4:25.44  8:57.46   
          5:33.61  6:42.32  7:50.51       
Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.07  2:12.55  3:22.14  4:31.32  9:10.62   
          5:41.16  6:51.96  8:02.58       
Niklas Persson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.47  2:12.48  3:23.31  4:34.09  9:16.72   
          5:45.27  6:57.04  8:08.30       
Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.21  2:14.77  3:25.27  4:37.08  9:21.42   
          5:48.34  7:00.74  8:12.27       
Joakim Hansson  1993  Trelleborgs Simsällskap    1:05.19  2:15.49  3:26.98  4:38.65  9:22.19   
          5:50.53  7:02.40  8:13.75       
Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:05.40  2:15.53  3:26.92  4:38.84  9:28.62   
          5:50.27  7:02.92  8:16.65       
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:04.57  2:16.14  3:28.57  4:41.27  9:32.60   
          5:54.88  7:08.99  8:21.84       
Filip Andersson  1990  Simklubben Sydsim    1:05.78  2:16.90  3:28.67  4:41.83  9:39.15   
          5:56.53  7:11.98  8:26.33       
10  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    1:08.16  2:22.26  3:36.32  4:50.98  9:46.91   
          6:05.59  7:20.51  8:34.60       
11  Thomas Hamfelt  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.20  2:24.09  3:39.62  4:54.55  9:48.28   
          6:08.58  7:22.53  8:36.17       
12  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    1:06.88  2:20.17  3:34.68  4:49.54  9:51.50   
          6:04.58  7:20.38  8:36.11       
13  Jonatan Andersson  1995  Simklubben Ran    1:09.10  2:23.75  3:39.34  4:55.64  9:53.20   
          6:11.93  7:28.16  8:43.45       
14  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    1:08.21  2:23.65  3:39.29  4:55.74  9:53.33   
          6:12.19  7:27.22  8:43.10       
15  Gustaf Johannesson  1991  Trelleborgs Simsällskap    1:06.93  2:23.45  3:40.23  4:58.38  10:06.30   
          6:16.57  7:34.13  8:51.03       
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            9:03.69   
  Nathalie Stenquist  1991      1:06.18  2:16.32      2:16.32   
  Hanna Jörlund  1991      1:06.44  2:16.64      4:32.96   
  Caroline Larsson  1987      1:06.16  2:16.72      6:49.68   
  Charlotte Nilsson  1989      1:04.62  2:14.01      9:03.69   
                     
SK Hajen  1971  Simklubben Hajen            9:07.06   
  Emma Johansson  1991      1:05.96  2:14.24      2:14.24   
  Malin Kersmark  1989      1:05.92  2:16.95      4:31.19   
  Beatrice Svensson  1992      1:04.94  2:14.33      6:45.52   
  Anna Jonsson  1993      1:07.23  2:21.54      9:07.06   
                     
Vellinge Näsets SK Damer  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            9:11.61   
  Linnéa Olsson  1994      1:05.24  2:13.50      2:13.50   
  Caroline Nilsson  1991      1:06.89  2:19.11      4:32.61   
  Emelie Horn  1994      1:05.48  2:16.99      6:49.60   
  Ida Nord  1990      1:08.92  2:22.01      9:11.61   
                     
Mkk 2  Malmö Kappsimningsklubb            9:20.15   
  Vanessa Ljungdahl  1991      1:05.99  2:16.70      2:16.70   
  Viktoria Hyddmark  1988      1:05.77  2:16.28      4:32.98   
  Golnaz Barjandi  1993      1:07.73  2:23.47      6:56.45   
  Emma Zandihn  1991      1:08.04  2:23.70      9:20.15   
                     
SK Sydsim Damer  1993  Simklubben Sydsim            9:25.16   
  Petra Wennberg  1993      1:06.39  2:18.92      2:18.92   
  Frida Börnfors  1994      1:07.32  2:21.02      4:39.94   
  Julia Olsson  1993      1:08.86  2:23.76      7:03.70   
  Emma Nilsson  1986      1:07.77  2:21.46      9:25.16   
                     
SK Lödde Damer Lag 1  1989  Simklubben Lödde            9:38.88   
  Elin Lindeberg  1993      1:08.09  2:22.44      2:22.44   
  Rebecka Sylvander  1995      1:11.80  2:26.05      4:48.49   
  Johanna Holmberg  1993      1:11.29  2:26.21      7:14.70   
  Jenny Tärnhuvud  1994      1:09.48  2:24.18      9:38.88   
                     
SK Ran Damer  2009  Simklubben Ran            9:41.91   
  Caroline Nerman  1992      1:08.35  2:24.72      2:24.72   
  Beatrice Brandt  1992      1:08.85  2:21.14      4:45.86   
  Emma Tran Ngan  1995      1:14.31  2:35.30      7:21.16   
  Lydia Rönning  1994      1:06.58  2:20.75      9:41.91   
                     
SK Sydsim Damer Lag 2  1993  Simklubben Sydsim            DSQ   
  Michelle Hansen  1994      38.88           
  Amelia Berlin  1995                 
  Erika Hultman  1994                 
  Malin Algotsson  1995        88      DSQ   
                     
                     
 
Gren 11, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: EPCON KPA KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.71  1:03.10  1:37.41    2:13.37   
Tiago Kullberg Martins  1987  Simklubben Poseidon    29.15  1:02.60  1:39.47    2:15.42   
Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.85  1:04.32  1:40.00    2:16.91   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.16  1:03.87  1:40.05    2:16.95   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    29.70  1:03.78  1:40.10    2:17.44   
Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    31.38  1:07.73  1:43.54    2:20.31   
Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    31.77  1:06.46  1:42.88    2:21.98   
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    32.25  1:10.07  1:49.02    2:27.44   
Robin Mårtensson  1991  Osby Simsällskap    32.41  1:09.58  1:48.24    2:27.93   
10  David Nicolaidis  1992  Ystads Simsällskap    32.27  1:10.42  1:50.55    2:30.01   
11  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    31.71  1:07.94  1:47.95    2:30.89   
12  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    32.95  1:12.24  1:52.61    2:32.24   
13  Anton Kostevski  1995  Malmö Kappsimningsklubb    35.11  1:14.57  1:55.90    2:36.66   
14  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    32.99  1:11.86  1:53.86    2:37.91   
15  Joakim Hansson  1993  Trelleborgs Simsällskap    33.14  1:13.79  1:57.36    2:40.37   
16  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde    33.61  1:12.72  1:55.66    2:40.82   
17  Kawosh Farhangdoust  1993  Simklubben Ran    32.01  1:10.42  1:57.44    2:42.61   
Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.78  1:14.99  1:59.45    2:43.64  EXTRA 
                     
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    31.37  1:08.41  1:49.14    2:23.70   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.35  1:10.94  1:56.62    2:30.07   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.26  1:13.00  1:57.63    2:31.24   
Maria Lundahl  1991  S71    32.76  1:11.55  1:56.96    2:31.68   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    33.23  1:12.73  1:57.35    2:32.39   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    33.91  1:16.36  1:57.80    2:32.45   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    32.40  1:11.12  1:58.24    2:33.00   
Susanna Olin  1991  Simklubben Poseidon    33.12  1:13.55  1:58.10    2:34.05   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    33.38  1:13.31  2:00.89    2:35.06   
10  Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    34.30  1:15.40  2:00.28    2:35.60   
11  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    33.64  1:14.99  1:58.59    2:35.75   
12  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.41  1:15.30  1:58.61    2:36.22   
13  Malin Mörk  1989  Simklubben Poseidon    34.51  1:16.11  2:01.75    2:36.88   
14  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    34.27  1:16.95  2:01.73    2:37.86   
15  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    34.40  1:16.33  2:02.43    2:38.15   
16  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    33.67  1:17.78  2:02.75    2:38.55   
17  Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap    34.93  1:14.92  2:02.33    2:38.87   
18  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    34.37  1:17.11  2:03.17    2:38.99   
19  Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap    32.62  1:16.30  2:04.52    2:41.94   
20  Petronella Jönsson  1992  Föreningen Österlen Sim    35.91  1:20.52  2:07.01    2:44.27   
21  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    35.16  1:19.39  2:05.23    2:44.61   
22  Jennifer Lundgren  1993  Ystads Simsällskap    35.00  1:19.67  2:07.12    2:44.62   
23  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    36.16  1:22.18  2:09.67    2:49.71   
24  Joy Malmberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    36.23  1:20.70  2:14.89    2:52.61   
25  Beatrice Brandt  1992  Simklubben Ran    35.17  1:21.80  2:11.23    2:53.62   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.62  1:57.11  2:59.46    4:02.66   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    57.46  2:00.21  3:04.92    4:08.60   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    58.79  2:03.29  3:07.82    4:12.02   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:00.85  2:06.15  3:10.86    4:16.95   
Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.89  2:09.74  3:16.83    4:23.97   
Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    1:03.19  2:11.91  3:21.28    4:26.62   
Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    1:03.72  2:12.53  3:20.83    4:27.27   
Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.20  2:08.89  3:17.95    4:27.61   
Niklas Persson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.65  2:12.52  3:22.81    4:29.42   
10  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.22  2:13.71  3:25.28    4:30.02   
11  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    1:04.12  2:13.77  3:24.02    4:30.99   
12  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben Ran    1:02.90  2:12.12  3:22.94    4:32.61   
13  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:05.35  2:15.80  3:27.14    4:34.24   
14  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    1:04.93  2:14.61  3:25.08    4:35.67   
15  Kalle Sonesson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.06  2:14.97  3:26.13    4:35.93   
16  Rudi Dollmayer  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.19  2:14.43  3:25.67    4:36.20   
17  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:06.78  2:19.14  3:30.03    4:37.97   
18  Marcus Åradsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.59  2:17.42  3:30.78    4:42.45   
19  Thomas Hamfelt  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.49  2:18.07  3:31.74    4:45.04   
20  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    1:06.70  2:19.81  3:33.56    4:45.12   
21  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.56  2:16.42  3:30.47    4:45.28   
22  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    1:07.10  2:20.32  3:34.60    4:46.32   
23  Gustaf Johannesson  1991  Trelleborgs Simsällskap    1:06.55  2:23.46  3:41.27    4:53.71   
                     
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            27.34   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap            28.34   
Louise Westergren  1989  Simklubben Ran            28.41   
Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen            28.47   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton            28.47   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb            28.49   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.50   
Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde            28.73   
Johanna Larsson  1993  Sjöbo Simsällskap            28.83   
10  Anna Fransson  1993  Malmö Kappsimningsklubb            28.95   
11  Jessica Anderberg  1992  Landskrona Simsällskap            28.96   
12  Pernilla Kile  1988  Helsingborgs Simsällskap            28.97   
12  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton            28.97   
14  Emma Nilsson  1986  Simklubben Sydsim            29.05   
15  Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb            29.08   
16  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            29.17   
17  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            29.20   
18  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim            29.28   
19  Isabelle Enderle  1994  Kristianstads SLS            29.36   
20  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb            29.41   
21  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen            29.43   
22  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim            29.47   
23  Elin Mähl  1994  Simklubben Lödde            29.51   
24  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap            29.64   
25  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            29.78   
26  Josephine Runeke  1991  Karlskrona Simsällskap            29.85   
27  Hanh Chau  1992  S71            30.17   
28  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran            30.18   
29  Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap            30.25   
30  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            30.28   
31  Anna Jonsson  1993  Simklubben Hajen            30.29   
32  Wilma Thaning  1993  Simklubben Poseidon            30.38   
33  Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap            30.57   
34  Beatrice Brandt  1992  Simklubben Ran            30.60   
35  Filippa Sylvander  1992  Simklubben Lödde            30.80   
36  Andréa Ekholm  1993  Höganäs Simsällskap            31.03   
37  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran            31.33   
Sara Hörnbäck  1991  Karlshamns Simklubb            29.35  EXTRA 
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Ching a Ling 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.54  1:08.35  1:45.87    2:25.74   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    33.60  1:11.13  1:49.64    2:28.97   
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    34.66  1:13.69  1:53.03    2:30.02   
Erik Löfgren-Bengtson  1989  Helsingborgs Simsällskap    33.39  1:11.77  1:51.42    2:30.66   
Felix Nilsson  1990  Helsingborgs Simsällskap    34.54  1:12.56  1:52.03    2:31.61   
Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    34.88  1:14.80  1:53.89    2:32.45   
Johannes Kärki  1993  S71    34.83  1:14.79  1:55.16    2:33.74   
Harald Johansson  1991  Simsällskapet Delfin    34.61  1:15.30  1:57.34    2:36.48   
Jonas Jeffsell  1987  Helsingborgs Simsällskap    35.49  1:16.26  1:56.92    2:37.34   
10  Arnold Svarrer  1991  Helsingborgs Simsällskap    34.62  1:14.90  1:55.80    2:38.30   
11  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    35.46  1:15.88  1:57.58    2:40.30   
12  Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde    35.71  1:16.83  1:59.25    2:40.62   
13  Oskar Andersson  1990  Simklubben Sydsim    36.73  1:17.88  1:59.49    2:42.01   
14  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    36.19  1:18.26  2:03.18    2:45.82   
15  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    35.87  1:16.70  2:01.13    2:46.75   
16  Martin Jeffsell  1991  Helsingborgs Simsällskap    36.20  1:18.20  2:02.79    2:46.84   
17  Oskar Möller  1990  Simklubben Lödde    35.07  1:17.14  2:02.76    2:49.71   
18  Alexander Enderle  1992  Kristianstads SLS    37.27  1:19.51  2:05.13    2:50.78   
19  Victor Klügel  1995  Simsällskapet Delfin    38.32  1:22.86  2:07.33    2:52.90   
20  David Nicolaidis  1992  Ystads Simsällskap    39.44  1:24.31  2:09.63    2:55.57   
21  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    38.14  1:23.07  2:10.95    2:59.25   
22  Adrian Norlund  1992  Ystads Simsällskap    38.64  1:24.35  2:12.28    3:00.50   
23  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    41.53  1:29.75  2:19.42    3:08.17   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:08.93  2:21.19  3:32.80  4:44.70  9:29.50   
          5:56.38  7:08.63  8:20.66       
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.82  2:22.83  3:35.76  4:49.21  9:39.54   
          6:02.48  7:15.78  8:28.90       
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.08  2:20.71  3:33.65  4:47.93  9:43.00   
          6:02.64  7:16.58  8:30.16       
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:11.00  2:25.16  3:38.92  4:51.97  9:44.22   
          6:04.94  7:18.08  8:31.29       
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:11.09  2:24.81  3:39.23  4:53.44  9:45.79   
          6:06.38  7:19.78  8:33.42       
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    1:09.98  2:23.46  3:37.48  4:51.67  9:50.42   
          6:06.54  7:20.79  8:36.03       
Matilda Kristensson  1991  Föreningen Österlen Sim    1:09.24  2:23.52  3:39.54  4:56.23  9:55.01   
          6:12.43  7:29.42  8:44.20       
Hanne Otzen  1993  S71    1:09.70  2:24.76  3:40.37  4:56.66  9:56.87   
          6:12.44  7:28.29  8:44.11       
Michelle Hansen  1994  Simklubben Sydsim    1:10.65  2:25.71  3:41.13  4:56.63  9:57.17   
          6:12.70  7:28.87  8:44.46       
10  Elin Persson  1995  Simsällskapet Delfin    1:11.65  2:28.79  3:45.45  5:02.22  10:04.36   
          6:18.76  7:34.69  8:51.04       
11  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.40  2:26.58  3:44.11  5:01.87  10:13.10   
          6:19.57  7:38.00  8:54.76       
12  Elin Lindeberg  1993  Simklubben Lödde    1:13.06  2:30.71  3:47.88  5:05.61  10:16.18   
          6:23.19  7:41.29  8:59.38       
13  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    1:13.79  2:32.50  3:52.75  5:12.98  10:27.53   
          6:32.32  7:52.41  9:12.26       
14  Louise Selméus  1992  Föreningen Österlen Sim    1:12.76  2:32.45  3:52.05  5:12.00  10:27.77   
          6:32.02  7:52.03  9:11.98       
15  Johanna Holmberg  1993  Simklubben Lödde    1:16.55  2:38.31  4:00.04  5:21.81  10:41.30   
          6:43.45  8:05.01  9:25.30       
16  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran    1:14.18  2:34.28  3:54.76  5:16.66  10:41.69   
          6:39.51  8:02.27  9:24.47       
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: EPCOM KPA KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Lundahl  1991  S71            25.73   
Guillermo Solis-Herraiz  1983  Simklubben Poseidon            26.16   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            26.17   
Martin Harlenbäck  1983  Simklubben Sydsim            26.44   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            26.49   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap            26.84   
Albert Brock  1993  Simklubben Lödde            27.07   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            27.09   
Mathias Nilsson  1990  Simsällskapet Delfin            27.46   
10  Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb            27.47   
10  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap            27.47   
12  Christoffer Nilsson  1988  Simklubben Poseidon            27.50   
13  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin            27.60   
14  André Liljegren  1990  Simsällskapet Delfin            27.65   
15  Teo Roslund  1993  Kristianstads SLS            27.80   
16  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            27.84   
17  Robin Mårtensson  1991  Osby Simsällskap            27.90   
18  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            27.99   
19  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde            28.06   
20  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen            28.09   
21  Andreas Nicolaidis  1990  Ystads Simsällskap            28.11   
22  Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap            28.20   
23  Marcus Åradsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            28.35   
24  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap            28.37   
25  Andreas Wejnerup  1992  Malmö Kappsimningsklubb            28.38   
26  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.39   
27  Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb            28.40   
28  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            28.49   
29  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.52   
30  Alexander Sjöberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            28.83   
31  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap            28.84   
32  Kawosh Farhangdoust  1993  Simklubben Ran            29.00   
33  Dag Gustafson  1992  Simklubben Hajen            29.17   
33  Björn Hansson  1989  Karlshamns Simklubb            29.17   
35  Andreas Myhrberg  1993  S71            29.23   
36  Joakim Lundahl  1991  S71            29.40   
37  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap            29.63   
38  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            29.81   
                     
 
Gren 18, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.28  1:07.23  1:42.85    2:18.79   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    33.35  1:10.78  1:49.19    2:27.27   
Viktoria Hyddmark  1988  Malmö Kappsimningsklubb    34.47  1:12.01  1:50.42    2:28.84   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    35.33  1:14.29  1:53.82    2:33.68   
Maria Lundahl  1991  S71    35.83  1:14.31  1:55.78    2:35.72   
Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    36.93  1:16.22  1:56.96    2:36.77   
Elinor Andersson  1994  Sjöbo Simsällskap    36.60  1:16.58  1:57.24    2:38.06   
Linnea Larsson  1995  Sjöbo Simsällskap    36.69  1:17.23  1:58.33    2:38.24   
Emma Tran Ngan  1995  Simklubben Ran    36.93  1:15.87  1:58.18    2:38.26   
10  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    37.18  1:18.01  1:58.73    2:39.50   
11  Jennifer Major  1990  Malmö Kappsimningsklubb    37.38  1:17.86  1:58.34    2:39.80   
12  Hanna Nilsson  1995  Simklubben Hajen    36.40  1:16.36  1:58.86    2:40.00   
13  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    36.59  1:17.60  1:58.98    2:40.66   
14  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    37.76  1:20.28  2:01.71    2:41.77   
15  Malin Algotsson  1995  Simklubben Sydsim    36.58  1:18.20  2:01.04    2:44.90   
16  Matilda Nilsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    38.70  1:21.06  2:03.97    2:45.91   
17  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    37.38  1:20.26  2:04.13    2:46.49   
18  Michelle Hansen  1994  Simklubben Sydsim    40.63  1:25.55  2:11.03    2:55.15   
                     
 
Gren 19, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Empoli 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:38.03   
  Jonas Holmström  1992      26.24  55.22      55.22   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      26.35  54.73      1:49.95   
  Lennie Sahlström  1987      25.79  54.46      2:44.41   
  Johan Bengtsson  1991      25.73  53.62      3:38.03   
                     
Helsingborgs S  1987  Helsingborgs Simsällskap            3:39.86   
  André Frodlund  1992      26.30  55.66      55.66   
  Christoffer Wallin  1990      25.65  53.69      1:49.35   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      25.90  54.26      2:43.61   
  Niklas Andersson  1992      26.40  56.25      3:39.86   
                     
SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            3:43.21   
  Marcus Svensson  1992      27.35  56.54      56.54   
  Måns Hjelm  1992      24.69  51.93      1:48.47   
  Julius Hjelm  1994      27.92  58.32      2:46.79   
  Fredrik Hansen  1992      26.91  56.42      3:43.21   
                     
SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            3:44.30   
  Kristian Ramkvist  1985      26.40  55.24      55.24   
  Mikael Ramkvist  1988      26.29  54.94      1:50.18   
  Oskar Möller  1990      26.26  57.81      2:47.99   
  Erik Åkesson  1990      26.74  56.31      3:44.30   
                     
S 71  1987  S71            3:44.89   
  Andreas Myhrberg  1993      27.07  56.44      56.44   
  Martin Johansson  1987      25.70  56.82      1:53.26   
  Daniel Lundahl  1991      25.68  54.42      2:47.68   
  Johannes Kärki  1993      26.36  57.21      3:44.89   
                     
Ystads SS Herrar Lag I  1960  Ystads Simsällskap            3:45.10   
  Andreas Nicolaidis  1990      27.05  57.45      57.45   
  Martin Glifberg  1992      26.89  55.77      1:53.22   
  Robbin Steén  1987      26.17  54.51      2:47.73   
  Hampus Olsson  1991      27.04  57.37      3:45.10   
                     
SS Delfin Lag 1  1991  Simsällskapet Delfin            3:45.20   
  Anton Andersson  1993      26.36  55.12      55.12   
  Harald Johansson  1991      25.80  55.01      1:50.13   
  André Liljegren  1990      26.91  57.33      2:47.46   
  Mathias Nilsson  1990      27.55  57.74      3:45.20   
                     
Mkk 2  Malmö Kappsimningsklubb            3:47.93   
  Rudi Dollmayer  1991      27.12  57.55      57.55   
  Resul Besim  1990      27.04  57.00      1:54.55   
  Martin Persson  1988      26.11  55.93      2:50.48   
  Adam Schön-Svensson  1991      27.47  57.45      3:47.93   
                     
Ystads SS Herrar Lag Ii  1960  Ystads Simsällskap            3:49.79   
  Emil Eliasson  1991      26.76  57.37      57.37   
  Joakim Tell  1986      26.56  56.99      1:54.36   
  Anton Rosén  1991      27.45  57.88      2:52.24   
  Jens Gustavsson  1989      26.93  57.55      3:49.79   
                     
10  SK Ran Herrar  2009  Simklubben Ran            3:53.46   
  Mats Westergren  1994      26.86  56.40      56.40   
  Marcus Kindberg  1993      28.79  1:00.14      1:56.54   
  Magnus Sigurdsson  1993      28.16  59.18      2:55.72   
  Glen Fransson  1992      26.83  57.74      3:53.46   
                     
11  Vellinge Näsets SK Herrar  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            3:55.73   
  Gustav Nyrenstedt  1992      28.39  1:00.82      1:00.82   
  Henrik Nordborg  1992      26.43  57.94      1:58.76   
  Henrik Jönsson  1991      27.52  56.64      2:55.40   
  Martin Nilsson  1993      27.91  1:00.33      3:55.73   
                     
12  SK Hajen  1971  Simklubben Hajen            4:00.06   
  Simon Jisander  1989      27.99  58.28      58.28   
  Markus Olsson  1991      27.04  56.89      1:55.17   
  Dag Gustafson  1992      29.96  1:03.79      2:58.96   
  Adam Nylin  1992      28.93  1:01.10      4:00.06   
                     
13  Ystads SS Herrar Lag Iii  1960  Ystads Simsällskap            4:00.32   
  Henric Selméus  1990      28.03  58.85      58.85   
  Joel Gustavsson  1992      27.69  58.08      1:56.93   
  Adrian Norlund  1992      29.40  1:01.88      2:58.81   
  David Nicolaidis  1992      28.90  1:01.51      4:00.32   
                     
14  Kss Herrar  1991  Karlskrona Simsällskap            4:02.22   
  Andreas Hjalmarsson  1994      27.51  57.90      57.90   
  Johan Kihlbert  1993      29.16  1:04.54      2:02.44   
  Mattias Carlbrand  1994      28.07  1:01.52      3:03.96   
  Emil Bornerheim  1993      27.42  58.26      4:02.22   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  1987  Helsingborgs Simsällskap            4:02.35   
  Klara Andersson  1991      29.48  1:01.53      1:01.53   
  Sandra Hafström  1991      28.56  59.59      2:01.12   
  Rebecka Ekelund  1992      28.38  59.33      3:00.45   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      29.88  1:01.90      4:02.35   
                     
SK Hajen  1971  Simklubben Hajen            4:10.37   
  Emma Johansson  1991      29.62  1:01.30      1:01.30   
  Malin Kersmark  1989      29.66  1:02.11      2:03.41   
  Anna Jonsson  1993      30.57  1:04.99      3:08.40   
  Beatrice Svensson  1992      29.42  1:01.97      4:10.37   
                     
Vellinge Näsets SK Damer  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            4:10.98   
  Linnéa Olsson  1994      29.53  1:01.54      1:01.54   
  Caroline Nilsson  1991      30.01  1:03.23      2:04.77   
  Emelie Horn  1994      30.27  1:02.50      3:07.27   
  Ida Nord  1990      30.74  1:03.71      4:10.98   
                     
SK Sydsim Damer  1993  Simklubben Sydsim            4:11.11   
  Petra Wennberg  1993      30.82  1:03.15      1:03.15   
  Emma Nilsson  1986      30.14  1:03.05      2:06.20   
  Frida Börnfors  1994      28.92  1:00.91      3:07.11   
  Michelle Hansen  1994      31.02  1:04.00      4:11.11   
                     
SK Lödde Damer Lag 1  1989  Simklubben Lödde            4:11.19   
  Elin Lindeberg  1993      30.77  1:03.22      1:03.22   
  Emilia Öhr  1989      30.20  1:02.91      2:06.13   
  Elin Mähl  1994      29.71  1:02.86      3:08.99   
  Karin Ademar  1993      29.36  1:02.20      4:11.19   
                     
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:11.58   
  Anna Fransson  1993      29.77  1:01.61      1:01.61   
  Charlotte Nilsson  1989      30.81  1:04.43      2:06.04   
  Nathalie Stenquist  1991      29.77  1:02.44      3:08.48   
  Vanessa Ljungdahl  1991      30.07  1:03.10      4:11.58   
                     
Mkk 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:18.58   
  Joy Malmberg  1993      30.73  1:05.12      1:05.12   
  Hanna Jörlund  1991      31.18  1:05.63      2:10.75   
  Viktoria Hyddmark  1988      31.08  1:05.37      3:16.12   
  Kajsa Brorsson  1992      29.44  1:02.46      4:18.58   
                     
Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            4:19.53   
  Johanna Larsson  1993      30.15  1:02.62      1:02.62   
  Elinor Andersson  1994      32.24  1:07.28      2:09.90   
  Linnea Larsson  1995      31.97  1:07.36      3:17.26   
  Matilda Larsson  1991      29.73  1:02.27      4:19.53   
                     
SK Ran Damer  2009  Simklubben Ran            4:20.43   
  Louise Westergren  1989      30.44  1:02.59      1:02.59   
  Beatrice Brandt  1992      31.13  1:05.65      2:08.24   
  Caroline Nerman  1992      31.67  1:06.75      3:14.99   
  Lydia Rönning  1994      30.93  1:05.44      4:20.43   
                     
10  SK Lödde Damer Lag 2  1989  Simklubben Lödde            4:26.20   
  Rebecka Sylvander  1995      31.08  1:05.33      1:05.33   
  Filippa Sylvander  1992      31.45  1:07.17      2:12.50   
  Jenny Tärnhuvud  1994      31.80  1:05.62      3:18.12   
  Johanna Holmberg  1993      32.43  1:08.08      4:26.20   
                     
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Unos Kläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.37        57.41   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    28.74        59.76   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.12        59.94   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    29.65        1:01.71   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.90        1:01.87   
Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    29.84        1:01.88   
Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    30.06        1:02.04   
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    30.21        1:02.45   
Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    29.94        1:02.58   
10  Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    30.39        1:02.66   
11  Johanna Larsson  1993  Sjöbo Simsällskap    29.77        1:02.70   
12  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    30.03        1:02.71   
13  Louise Westergren  1989  Simklubben Ran    30.18        1:02.77   
14  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde    29.98        1:02.98   
15  Anna Fransson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.98        1:03.04   
16  Pernilla Kile  1988  Helsingborgs Simsällskap    29.99        1:03.07   
17  Maria Lundahl  1991  S71    30.26        1:03.08   
18  Elin Mähl  1994  Simklubben Lödde    30.75        1:03.33   
19  Emma Nilsson  1986  Simklubben Sydsim    30.51        1:03.36   
20  Malin Kersmark  1989  Simklubben Hajen    30.36        1:03.45   
21  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    30.26        1:03.51   
22  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    31.31        1:03.78   
23  Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    30.22        1:03.91   
24  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    30.63        1:04.01   
25  Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    30.44        1:04.13   
26  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    30.25        1:04.18   
27  Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    31.45        1:04.39   
28  Jenny Eliasson  1991  Ystads Simsällskap    31.32        1:04.76   
29  Hanne Otzen  1993  S71    31.16        1:05.10   
30  Anna Jonsson  1993  Simklubben Hajen    31.18        1:05.11   
31  Joy Malmberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.50        1:05.79   
32  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    30.98        1:06.15   
33  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.86        1:06.40   
34  Mathilde Hyddmark  1991  Simklubben Poseidon    31.82        1:07.05   
35  Isabelle Enderle  1994  Kristianstads SLS    31.70        1:07.31   
36  Wilma Thaning  1993  Simklubben Poseidon    31.69        1:07.46   
37  Emma Tran Ngan  1995  Simklubben Ran    32.04        1:08.14   
38  Filippa Sylvander  1992  Simklubben Lödde    32.86        1:09.45   
39  Golnaz Barjandi  1993  Malmö Kappsimningsklubb    33.10        1:11.51   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap    31.49        1:05.59  EXTRA 
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.97  56.40  1:26.05    1:56.01   
Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap    27.84  57.90  1:28.15    1:58.58   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    27.76  57.74  1:28.15    2:00.42   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    27.54  57.59  2:01.58    2:01.58   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    28.08  58.56  1:30.08    2:01.69   
André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.69  58.10  1:29.57    2:02.02   
Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.81  1:00.01  1:30.99    2:02.45   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.77  59.97  1:31.48    2:02.97   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    27.94  58.48  1:29.92    2:03.49   
10  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    29.39  1:00.50  1:32.14    2:03.72   
11  Simon Jisander  1989  Simklubben Hajen    28.84  1:00.39  1:31.69    2:04.11   
12  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    29.04  1:00.35  1:32.90    2:05.24   
13  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.70  58.34  1:31.32    2:05.85   
14  Niklas Persson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:01.11  1:34.40    2:07.15   
15  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben Ran    28.76  1:01.15  1:34.35    2:07.24   
16  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    29.12  1:01.30  1:35.05    2:07.52   
17  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    28.27  59.12  1:32.97    2:07.88   
18  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    30.44  1:04.06  2:07.94    2:07.94   
19  Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    29.42  1:01.77  1:35.80    2:08.05   
20  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    29.61  1:02.62  2:08.49    2:08.49   
21  Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:01.52  1:35.47    2:08.72   
22  Thomas Hamfelt  1992  Malmö Kappsimningsklubb    29.82  1:01.69  2:09.01    2:09.01   
23  Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    28.76  1:01.28  1:35.27    2:09.44   
24  Henric Selméus  1990  Ystads Simsällskap    29.84  1:02.43  2:09.62    2:09.62   
25  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    29.38  1:02.24  1:36.14    2:10.12   
26  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    29.70  1:02.06  1:36.05    2:10.64   
27  Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    29.75  1:02.62  1:36.54    2:10.78   
28  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.69  1:02.43  1:36.80    2:11.07   
29  Kalle Sonesson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.05  1:02.29  2:11.35    2:11.35   
30  Joakim Hansson  1993  Trelleborgs Simsällskap    28.34  1:03.06  2:11.56    2:11.56   
31  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    28.18  1:00.35  1:35.86    2:13.67   
32  Jens Gustavsson  1989  Ystads Simsällskap    29.48  1:03.06  1:38.55    2:15.13   
33  Glen Fransson  1992  Simklubben Ran    29.79  1:03.41  2:16.42    2:16.42   
34  David Nicolaidis  1992  Ystads Simsällskap    31.48  1:06.66  1:42.29    2:16.46   
35  Gustaf Johannesson  1991  Trelleborgs Simsällskap    29.94  1:05.29  1:42.77    2:17.20   
36  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    30.74  1:05.56  1:42.48    2:17.86   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Anders Färghandel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            33.79   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            34.49   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            35.48   
Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            35.80   
Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap            36.05   
Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            36.21   
Therese Ek  1990  Ystads Simsällskap            36.47   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            36.53   
Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen            36.64   
10  Malin Mörk  1989  Simklubben Poseidon            36.89   
11  Jessica Lindgren  1992  Sjöbo Simsällskap            36.99   
12  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap            37.02   
13  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim            37.12   
14  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap            37.27   
15  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde            37.44   
16  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde            37.89   
17  Julia Lindqvist  1991  Föreningen Österlen Sim            38.00   
18  Isabelle Enderle  1994  Kristianstads SLS            38.37   
19  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim            38.58   
20  Stephanie Nilsson  1993  Trelleborgs Simsällskap            38.92   
21  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap            39.94   
22  Joy Hansson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            40.63   
23  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran            41.18   
                     
 
Gren 24, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Harald Johansson  1991  Simsällskapet Delfin    31.66        1:06.70   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    31.89        1:07.97   
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    32.52        1:08.02   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    32.53        1:08.99   
Guillermo Solis-Herraiz  1983  Simklubben Poseidon    31.39        1:09.16   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb    32.23        1:09.28   
Felix Nilsson  1990  Helsingborgs Simsällskap    32.88        1:10.57   
Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap    32.62        1:10.99   
Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    32.64        1:11.21   
10  Arnold Svarrer  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.67        1:11.49   
11  Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    33.37        1:11.56   
12  Johannes Kärki  1993  S71    33.56        1:12.37   
13  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    33.39        1:12.38   
14  Martin Jeffsell  1991  Helsingborgs Simsällskap    34.12        1:13.67   
15  Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde    34.14        1:14.09   
16  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    34.42        1:14.24   
17  Jacob Thoft  1993  Simklubben Ran    34.65        1:14.43   
18  Andreas Wejnerup  1992  Malmö Kappsimningsklubb    34.41        1:15.04   
19  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    35.90        1:15.80   
20  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    35.16        1:17.06   
21  Oskar Andersson  1990  Simklubben Sydsim    36.99        1:17.76   
22  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton    36.10        1:19.29   
23  Adrian Norlund  1992  Ystads Simsällskap    37.39        1:20.61   
24  Glen Fransson  1992  Simklubben Ran    37.49        1:21.82   
25  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    38.99        1:23.77   
26  Victor Klügel  1995  Simsällskapet Delfin    39.71        1:26.11   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 25, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Cykel & Mopedservice 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    1:06.91  2:29.00  4:02.95    5:15.72   
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.36  2:37.58  4:08.96    5:21.06   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:12.04  2:33.32  4:08.35    5:21.99   
Beatrice Brandt  1992  Simklubben Ran    1:15.37  2:44.11  4:17.45    5:31.22   
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:16.82  2:42.54  4:21.60    5:34.53   
Susanna Olin  1991  Simklubben Poseidon    1:17.41  2:45.61  4:18.70    5:34.67   
Petronella Jönsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:16.85  2:47.11  4:19.39    5:36.23   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen    1:15.80  2:42.84  4:20.99    5:37.45   
Jennifer Lundgren  1993  Ystads Simsällskap    1:14.56  2:45.00  4:20.62    5:37.97   
10  Filippa Wallin  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:16.38  2:47.07  4:26.23    5:44.16   
Louise Selméus  1992  Föreningen Österlen Sim            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    26.44        56.79   
Daniel Lundahl  1991  S71    26.91        57.62   
Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    27.45        59.12   
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    27.40        59.18   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    27.87        59.56   
Teo Roslund  1993  Kristianstads SLS    28.06        59.85   
Niklas Johansson  1987  Simklubben Poseidon    27.55        1:00.22   
Tiago Kullberg Martins  1987  Simklubben Poseidon    28.29        1:00.56   
Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    28.48        1:01.07   
10  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.23        1:01.08   
11  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.73        1:01.39   
12  Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    29.27        1:01.50   
13  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.59        1:01.51   
14  Christoffer Nilsson  1988  Simklubben Poseidon    27.96        1:01.68   
15  Albert Brock  1993  Simklubben Lödde    27.51        1:02.02   
15  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    29.00        1:02.02   
17  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    28.80        1:02.71   
18  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.78        1:03.31   
19  Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    29.33        1:03.55   
20  Alexander Sjöberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    29.23        1:03.62   
21  Tobias Lundkvist  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.20        1:03.77   
22  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap    29.04        1:04.31   
23  Andreas Myhrberg  1993  S71    1:04.60        1:04.60   
24  Marcus Åradsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    29.18        1:05.02   
25  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde    29.09        1:05.33   
26  Andreas Nicolaidis  1990  Ystads Simsällskap    28.68        1:05.84   
27  Andreas Wejnerup  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.28        1:06.73   
28  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    1:06.77        1:06.77   
29  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    29.95        1:06.86   
30  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.44        1:06.94   
31  Gustaf Gustafsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.63        1:07.03   
32  Jens Gustavsson  1989  Ystads Simsällskap    30.58        1:07.06   
33  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:07.31        1:07.31   
34  Oskar Andersson  1990  Simklubben Sydsim    31.78        1:10.72   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sjöbjörnen 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.30        1:04.03   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    32.06        1:05.80   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.54        1:07.30   
Viktoria Hyddmark  1988  Malmö Kappsimningsklubb    33.07        1:08.67   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    34.45        1:10.00   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    34.61        1:10.15   
Maria Lundahl  1991  S71    34.13        1:10.36   
Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    34.43        1:11.40   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    34.53        1:11.40   
10  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.85        1:11.66  TL 
11  Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    34.66        1:12.19   
12  Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    35.74        1:12.79   
13  Emma Tran Ngan  1995  Simklubben Ran    35.21        1:12.88   
14  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    35.49        1:13.58   
15  Hanna Nilsson  1995  Simklubben Hajen    35.55        1:14.15   
16  Emma Nilsson  1986  Simklubben Sydsim    36.15        1:14.36   
17  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    36.01        1:14.87   
18  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    36.34        1:14.94   
19  Linnea Larsson  1995  Sjöbo Simsällskap    36.19        1:15.01   
20  Jennifer Major  1990  Malmö Kappsimningsklubb    36.37        1:15.06   
21  Hanh Chau  1992  S71    35.85        1:15.29   
22  Mathilde Hyddmark  1991  Simklubben Poseidon    36.48        1:15.39   
23  Elin Mähl  1994  Simklubben Lödde    36.44        1:15.51   
24  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    37.27        1:15.76   
25  Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.99        1:16.56   
26  Joy Malmberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    37.21        1:16.95   
27  Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    37.85        1:16.99   
28  Malin Algotsson  1995  Simklubben Sydsim    36.23        1:17.09   
29  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    37.32        1:17.18   
30  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.50        1:18.41   
31  Matilda Nilsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    38.20        1:18.45   
32  Joy Hansson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.37        1:18.90   
33  Susanna Olin  1991  Simklubben Poseidon    39.21        1:20.83   
34  Filippa Sylvander  1992  Simklubben Lödde    39.13        1:22.70   
35  Kristina Löfberg  1992  Simklubben Hajen    39.99        1:22.81   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap    35.87        1:14.50  EXTRA 
Golnaz Barjandi  1993  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 28, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: EPCON KAP KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden            27.47   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            28.37   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.94   
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            28.95   
Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen            29.21   
Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap            29.27   
Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            29.49   
Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            29.62   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap            29.86   
10  Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb            29.95   
11  Mattias Carlbrand  1994  Karlskrona Simsällskap            30.22   
12  Henric Selméus  1990  Ystads Simsällskap            30.23   
13  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap            30.34   
14  Tobias Lundkvist  1990  Helsingborgs Simsällskap            30.44   
15  Daniel Lundahl  1991  S71            30.70   
16  Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden            30.88   
17  Joakim Lundahl  1991  S71            30.91   
18  Christoffer Nilsson  1988  Simklubben Poseidon            30.93   
19  André Liljegren  1990  Simsällskapet Delfin            31.01   
20  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            31.17   
21  Mathias Nilsson  1990  Simsällskapet Delfin            31.42   
22  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde            31.86   
23  Jonathan Johansen  1992  Helsingborgs Simsällskap            32.17   
24  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap            32.34   
25  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran            32.35   
26  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap            32.93   
27  Adam Nylin  1992  Simklubben Hajen            32.98   
28  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap            34.93   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 29, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Miglia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.56  2:23.82  3:37.58  4:51.55  18:16.94   
          6:05.19  7:18.49  8:32.21  9:45.74     
          10:59.17  12:12.99  13:26.99  14:40.82     
          15:54.11  17:07.15         
Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:10.08  2:24.32  3:37.94  4:51.85  18:17.79   
          6:05.84  7:18.17  8:32.01  9:46.07     
          11:00.13  12:13.99  13:27.96  14:42.25     
          15:56.15  17:09.73         
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:12.26  2:28.25  3:44.07  4:59.11  18:36.77   
          6:13.81  7:28.60  8:42.67  9:55.81     
          11:09.05  12:23.96  13:39.29  14:55.40     
          16:10.33  17:25.02         
Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.37  2:24.78  3:39.12  4:53.90  18:46.49   
          6:08.83  7:24.42  8:40.16  9:55.85     
          11:12.20  12:29.28  13:46.57  15:01.33     
          16:16.09  17:30.18         
Hanne Otzen  1993  S71    1:13.53  2:31.48  3:50.58  5:09.46  19:28.78   
          6:28.40  7:46.81  9:05.31  10:23.15     
          11:41.77  13:00.32  14:19.09  15:37.86     
          16:56.07  18:13.69         
Josefine Bivesand  1995  Malmö Kappsimningsklubb    1:14.44  2:33.27  3:52.22  5:11.12  19:29.65   
          6:29.69  7:47.69  9:05.06  10:22.32     
          11:41.19  12:59.93  14:18.99  15:37.95     
          16:56.30  18:14.25         
Elin Lindeberg  1993  Simklubben Lödde    1:14.56  2:33.60  3:52.66  5:12.19  19:49.66   
          6:31.76  7:50.93  9:10.83  10:30.08     
          11:49.86  13:09.92  14:30.07  15:50.31     
          17:10.72  18:30.62         
Elin Persson  1995  Simsällskapet Delfin    1:12.76  2:30.32  3:49.63  5:09.36  19:50.59   
          6:29.06  7:48.85  9:08.49  10:28.24     
          11:48.48  13:08.46  14:28.92  15:49.63     
          17:10.83  18:31.51         
                     
 
Gren 30, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  1987  Helsingborgs Simsällskap            8:02.29   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      57.33  2:00.54      2:00.54   
  Niklas Andersson  1992      59.33  2:02.48      4:03.02   
  Christoffer Wallin  1990      54.77  1:55.73      5:58.75   
  André Frodlund  1992      58.52  2:03.54      8:02.29   
                     
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            8:08.75   
  Adam Schön-Svensson  1991      1:00.60  2:03.77      2:03.77   
  Martin Persson  1988      58.14  2:00.30      4:04.07   
  Jonas Holmström  1992      57.37  2:04.30      6:08.37   
  Johan Bengtsson  1991      57.74  2:00.38      8:08.75   
                     
SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            8:13.11   
  Fredrik Hansen  1992      1:01.15  2:04.31      2:04.31   
  Marcus Svensson  1992      58.28  2:03.93      4:08.24   
  Måns Hjelm  1992      53.82  1:54.92      6:03.16   
  Julius Hjelm  1994      1:01.74  2:09.95      8:13.11   
                     
Ystads SS Herrar Lag I  1960  Ystads Simsällskap            8:19.43   
  Martin Glifberg  1992      1:00.10  2:03.09      2:03.09   
  Robbin Steén  1987      57.94  2:02.50      4:05.59   
  Joel Gustavsson  1992      1:00.89  2:07.70      6:13.29   
  Anton Rosén  1991      59.85  2:06.14      8:19.43   
                     
SK Ran Herrar  2009  Simklubben Ran            8:27.19   
  Magnus Sigurdsson  1993      1:34.68  2:34.37      2:34.37   
  Mats Westergren  1994      1:01.36  2:02.26      4:36.63   
  Marcus Kindberg  1993      1:07.97  2:09.19      6:45.82   
  Glen Fransson  1992      1:06.63  1:41.37      8:27.19   
                     
SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            8:29.20   
  Kristian Ramkvist  1985      59.07  2:02.96      2:02.96   
  Mikael Ramkvist  1988      58.90  2:02.55      4:05.51   
  Albert Brock  1993      1:02.06  2:10.88      6:16.39   
  Erik Åkesson  1990      1:01.30  2:12.81      8:29.20   
                     
Ystads SS Herrar Lag Ii  1960  Ystads Simsällskap            8:37.08   
  Jens Gustavsson  1989      1:01.84  2:08.65      2:08.65   
  Henric Selméus  1990      1:02.88  2:10.59      4:19.24   
  Emil Eliasson  1991      1:00.78  2:06.61      6:25.85   
  Johan Ek  1992      1:02.44  2:11.23      8:37.08   
                     
Vellinge Näsets SK Herrar  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            8:41.46   
  Henrik Nordborg  1992      1:33.99  2:35.45      2:35.45   
  Martin Nilsson  1993      1:09.61  2:12.59      4:48.04   
  Henrik Jönsson  1991      1:06.67  2:08.77      6:56.81   
  Gustav Nyrenstedt  1992      1:09.84  1:44.65      8:41.46   
                     
S 71  1987  S71            8:46.07   
  Johannes Kärki  1993      1:38.82  2:42.35      2:42.35   
  Daniel Lundahl  1991      1:02.30  2:04.01      4:46.36   
  Andreas Myhrberg  1993      1:08.17  2:12.32      6:58.68   
  Joakim Lundahl  1991      1:11.82  1:47.39      8:46.07   
                     
                     
 
Gren 31, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sjöbo guld & ur 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    30.88  1:05.93  1:42.57    2:19.90   
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    32.52  1:08.57  1:45.23    2:22.24   
Nelly Hansson  1993  Ystads Simsällskap    33.31  1:11.24  1:51.00    2:30.77   
Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    34.22  1:13.55  1:53.53    2:33.13   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    34.63  1:13.93  1:54.46    2:36.52   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    35.89  1:17.01  1:58.84    2:38.54   
Beatrice Brandt  1992  Simklubben Ran    35.28  1:16.38  1:58.83    2:39.65   
Mathilde Hyddmark  1991  Simklubben Poseidon    34.81  1:15.50  1:59.47    2:42.67   
Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    36.34  1:19.26  2:02.11    2:44.25   
10  Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap    35.39  1:17.47  2:02.64    2:46.36   
11  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    37.18  1:20.03  2:03.91    2:50.03   
12  Viktoria Petersson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    37.03  1:19.32  2:05.67    2:50.56   
13  Sofie Hansson  1990  Simklubben Hajen    35.85  1:18.97  2:05.20    2:51.71   
                     
 
Gren 32, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.66  1:02.10  1:38.08    2:07.79   
Kristian Ramkvist  1985  Simklubben Lödde    28.35  1:03.07  1:41.55    2:13.11   
Martin Persson  1988  Malmö Kappsimningsklubb    28.96  1:04.75  1:42.04    2:13.78   
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    27.15  1:01.64  1:41.79    2:14.23   
Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    28.21  1:03.17  1:43.77    2:15.17   
Martin Glifberg  1992  Ystads Simsällskap    30.87  1:11.26  1:49.06    2:19.73   
Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    30.49  1:06.95  1:47.90    2:20.30   
Johannes Kärki  1993  S71    30.49  1:08.91  1:49.43    2:22.19   
Joakim Tell  1986  Ystads Simsällskap    31.04  1:09.59  1:49.94    2:23.44   
10  Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    31.06  1:07.92  1:49.89    2:23.60   
11  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    29.92  1:07.56  1:51.83    2:24.11   
12  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    31.22  1:07.44  1:50.24    2:25.67   
13  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    30.23  1:10.73  1:53.78    2:26.02   
14  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    30.83  1:09.82  1:52.01    2:27.30   
15  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.72  1:09.46  1:56.30    2:28.79   
16  Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    31.56  1:12.57  1:55.94    2:29.97   
17  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    30.70  1:10.53  1:55.75    2:30.23   
18  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    30.07  1:11.01  1:54.86    2:30.31   
19  Oskar Andersson  1990  Simklubben Sydsim    32.17  1:11.65  1:55.58    2:31.07   
20  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    31.94  1:13.44  1:57.01    2:31.56   
20  Björn Westergren  1987  Simklubben Ran    31.05  1:10.56  1:55.21    2:31.56   
22  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.95  1:10.55  1:56.39    2:32.51   
23  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde    30.60  1:09.32  1:56.85    2:33.05   
24  Jonatan Andersson  1995  Simklubben Ran    31.99  1:13.20  1:59.56    2:33.08   
25  Eric Rasmusson-Lindström  1994  Simklubben Hajen    32.26  1:10.51  1:57.81    2:33.29   
26  Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    33.10  1:12.82  2:00.55    2:33.46   
27  Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    34.17  1:11.26  2:01.73    2:35.98   
28  Rasmus Andersson  1995  Simklubben Ran    33.08  1:12.64  2:01.03    2:37.51   
29  Victor Klügel  1995  Simsällskapet Delfin    37.74  1:21.23  2:04.95    2:41.20   
30  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    36.53  1:20.84  2:08.51    2:43.03   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 33, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Salong Thages 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.23  2:10.84  3:19.82    4:27.37   
Ellen Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:06.68  2:16.81  3:27.42    4:35.52   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:07.03  2:18.62  3:30.31    4:39.58   
Vanessa Ljungdahl  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.52  2:17.18  3:29.36    4:40.01   
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.35  2:21.06  3:34.21    4:44.66   
Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    1:07.16  2:20.23  3:33.62    4:45.25   
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    1:08.72  2:21.14  3:34.66    4:47.60   
Malin Mörk  1989  Simklubben Poseidon    1:09.00  2:23.58  3:37.22    4:48.56   
Michelle Hansen  1994  Simklubben Sydsim    1:08.40  2:21.66  3:36.41    4:49.54   
10  Filippa Wallin  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:10.70  2:24.51  3:38.42    4:51.09   
11  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    1:09.19  2:23.46  3:38.36    4:51.11   
12  Hanne Otzen  1993  S71    1:09.44  2:23.17  3:38.62    4:52.35   
13  Matilda Kristensson  1991  Föreningen Österlen Sim    1:09.93  2:24.91  3:40.90    4:52.88   
14  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    1:09.13  2:23.25  3:39.30    4:54.52   
15  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.51  2:20.83  3:38.59    4:56.55   
16  Lina Hinderup  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.51  2:25.12  3:42.08    4:57.64   
17  Elin Persson  1995  Simsällskapet Delfin    1:11.34  2:28.39  3:46.14    5:01.24   
18  Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim    1:13.46  2:30.84  3:48.48    5:02.39   
19  Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran    1:11.42  2:29.98  3:51.40    5:11.31   
20  Louise Selméus  1992  Föreningen Österlen Sim    1:13.27  2:34.10  3:55.80    5:16.10   
                     
 
Gren 34, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden            23.87   
Daniel Lundahl  1991  S71            24.94   
Harald Johansson  1991  Simsällskapet Delfin            25.11   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            25.17   
Jonas Ulfskans  1986  Helsingborgs Simsällskap            25.33   
Martin Johansson  1987  S71            25.40   
André Liljegren  1990  Simsällskapet Delfin            25.43   
Andreas Nicolaidis  1990  Ystads Simsällskap            25.44   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap            25.46   
Resul Besim  1990  Malmö Kappsimningsklubb            25.46   
11  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton            25.55   
12  Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde            25.67   
13  Niclas Svensson  1989  Malmö Kappsimningsklubb            25.70   
14  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap            25.76   
14  Emil Eliasson  1991  Ystads Simsällskap            25.76   
14  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            25.76   
17  Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde            25.79   
18  Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            25.83   
19  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.02  TL 
20  Albert Brock  1993  Simklubben Lödde            26.04   
21  Andreas Myhrberg  1993  S71            26.07   
22  Mathias Nilsson  1990  Simsällskapet Delfin            26.09   
22  Elias Ekelund  1991  Sjöbo Simsällskap            26.09   
24  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap            26.24   
25  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin            26.29   
26  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap            26.31   
27  Jacob Thoft  1993  Simklubben Ran            26.57   
28  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb            26.65   
29  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb            26.69   
30  Jonathan Johansen  1992  Helsingborgs Simsällskap            26.82   
31  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            27.03   
32  Marcus Åradsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            27.05   
33  Glen Fransson  1992  Simklubben Ran            27.15   
34  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            27.26   
35  Tobias Mähl  1991  Simklubben Lödde            27.38   
36  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap            27.43   
37  Jens Gustavsson  1989  Ystads Simsällskap            27.44   
38  Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap            27.47   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            25.52  EXTRA 
                     
 
Gren 35, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Energetica Hårenergi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Ran    36.14  1:16.56  1:57.69    2:37.66   
Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    37.74  1:20.01  2:03.62    2:48.23   
Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    39.35  1:22.95  2:07.77    2:49.84   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    38.83  1:22.99  2:07.05    2:49.86   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    38.68  1:22.44  2:06.37    2:50.39   
Julia Lindqvist  1991  Föreningen Österlen Sim    38.91  1:21.55  2:06.55    2:51.23   
Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    39.92  1:25.33  2:10.35    2:55.30   
Petronella Jönsson  1992  Föreningen Österlen Sim    41.16  1:25.93  2:12.16    2:56.91   
Linda Fagermar  1989  Trelleborgs Simsällskap    37.89  1:23.80  2:10.32    2:57.44   
10  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    39.51  1:23.87  2:11.40    2:58.18   
11  Lina Söderberg  1994  Simklubben Lödde    40.49  1:26.43  2:13.85    3:00.65   
12  Stephanie Nilsson  1993  Trelleborgs Simsällskap    40.34  1:25.86  2:13.83    3:00.99   
13  Joy Hansson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    41.19  1:28.71  2:15.83    3:03.29   
14  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    41.26  1:28.62  2:17.47    3:06.46   
15  Jennifer Lundgren  1993  Ystads Simsällskap    42.26  1:29.39  2:17.38    3:06.62   
Caroline Larsson  1987  Malmö Kappsimningsklubb    40.14  1:24.91  2:09.86    2:55.31  EXTRA 
                     
 
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Simon Jisander  1989  Simklubben Hajen    1:04.92  2:12.74  3:20.65  4:28.97  17:00.44   
          5:37.77  6:46.66  7:55.40  9:04.75     
          10:13.91  11:23.46  12:33.32  13:42.96     
          14:52.17  15:56.74         
Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.15  2:12.99  3:21.18  4:29.61  17:11.17   
          5:38.25  6:47.09  7:56.31  9:05.36     
          10:14.91  11:24.28  12:33.88  13:43.80     
          14:53.16  16:03.13         
Niklas Persson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.61  2:14.24  3:23.65  4:34.46  17:33.69   
          5:45.69  6:57.01  8:08.66  9:19.81     
          10:31.77  11:43.11  12:55.04  14:06.73     
          15:17.69  16:28.16         
Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    1:05.49  2:15.24  3:26.43  4:37.73  17:36.18   
          5:49.20  7:00.51  8:12.02  9:23.21     
          10:33.69  11:44.23  12:55.34  14:06.20     
          15:16.88  16:27.37         
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:06.86  2:17.32  3:27.76  4:38.74  17:46.84   
          5:50.02  7:01.36  8:13.83  9:24.74     
          10:36.51  11:49.39  13:02.37  14:14.38     
          15:25.66  16:36.75         
Joakim Hansson  1993  Trelleborgs Simsällskap    1:06.64  2:17.02  3:26.79  4:38.05  17:49.68   
          5:48.44  6:59.95  8:11.63  9:23.19     
          10:35.27  11:47.72  13:00.64  14:13.40     
          15:26.01  16:38.92         
Alexander Olsson  1995  Trelleborgs Simsällskap    1:08.88  2:20.43  3:31.72  4:44.29  18:00.08   
          5:57.13  7:09.82  8:22.54  9:34.72     
          10:47.28  12:00.72  13:13.24  14:25.75     
          15:38.08  16:50.28         
Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    1:09.03  2:22.70  3:36.61  4:49.47  18:08.44   
          6:02.81  7:16.88  8:31.12  9:45.22     
          10:58.95  12:11.87  13:23.51  14:34.37     
          15:46.40  16:57.79         
Kalle Sonesson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.96  2:23.09  3:37.07  4:50.42  18:30.04   
          6:03.76  7:17.43  8:31.32  9:45.13     
          10:59.42  12:12.97  13:27.62  14:43.77     
          15:59.68  17:15.85         
10  Oskar Olofsson  1995  Simklubben Ran    1:07.19  2:20.62  3:34.96  4:50.39  18:42.39   
          6:05.51  7:20.82  8:36.28  9:51.50     
          11:07.91  12:24.65  13:40.88  14:56.86     
          16:13.10  17:29.12         
11  David Nicolaidis  1992  Ystads Simsällskap    1:10.62  2:26.83  3:44.00  5:00.99  18:56.70   
          6:17.65  7:34.47  8:51.21  10:07.73     
          11:24.71  12:41.14  13:57.86  15:13.51     
          16:29.65  17:45.06         
12  Gustaf Johannesson  1991  Trelleborgs Simsällskap    1:10.19  2:25.33  3:43.33  5:00.53  18:56.85   
          6:17.15  7:34.49  8:50.46  10:06.51     
          11:23.30  12:39.51  13:55.45  15:11.85     
          16:28.71  17:45.46         
                     
 
Gren 37, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Sjöbo Gummi 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            28.57   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            28.91   
Una Finnman  1991  Simklubben Ran            29.15   
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap            29.60   
Kim Gutestam  1989  Helsingborgs Simsällskap            30.04   
Maria Lundahl  1991  S71            30.13   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim            30.29   
Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon            30.40   
Julia Olsson  1993  Simklubben Sydsim            30.55   
10  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim            30.75   
10  Emilia Öhr  1989  Simklubben Lödde            30.75   
12  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton            30.82   
13  Jennifer Major  1990  Malmö Kappsimningsklubb            31.15   
14  Emma Nilsson  1986  Simklubben Sydsim            31.36   
15  Mathilde Hyddmark  1991  Simklubben Poseidon            31.39   
16  Viktoria Hyddmark  1988  Malmö Kappsimningsklubb            31.49   
17  Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden            31.64   
18  Therese Svensson  1991  Sjöbo Simsällskap            31.75   
19  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            31.84   
20  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb            31.89   
21  Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde            32.04   
22  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton            32.21   
23  Hanh Chau  1992  S71            32.27   
24  Sofie Hansson  1990  Simklubben Hajen            32.30   
25  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim            32.32   
26  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran            32.80   
26  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton            32.80   
28  Filippa Wallin  1993  Helsingborgs Simsällskap            32.90  TL 
29  Anna Fransson  1993  Malmö Kappsimningsklubb            32.96   
30  Julia Ekeroth  1994  Simsällskapet Delfin            33.46   
31  Matilda Kristensson  1991  Föreningen Österlen Sim            33.63   
32  Malin Algotsson  1995  Simklubben Sydsim            33.81   
33  Filippa Sylvander  1992  Simklubben Lödde            35.32   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap            31.16  EXTRA 
Caroline Nerman  1992  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: EPCON KPA KONSULT AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikael Ramkvist  1988  Simklubben Lödde    30.42  1:03.51  1:37.71    2:11.68   
Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    31.49  1:05.97  1:41.24    2:16.96   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    33.85  1:09.35  1:43.92    2:18.80   
Henric Selméus  1990  Ystads Simsällskap    33.27  1:09.89  1:46.63    2:22.76   
Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    32.86  1:08.31  1:45.48    2:22.93   
Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben Ran    33.68  1:10.34  1:47.46    2:23.21   
Tobias Lundkvist  1990  Helsingborgs Simsällskap    32.63  1:09.61  1:46.89    2:23.32   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    33.03  1:09.24  1:47.10    2:24.55   
Markus Svensson  1995  Simklubben Ran    33.85  1:10.38  1:48.39    2:25.33   
10  Mattias Carlbrand  1994  Karlskrona Simsällskap    33.48  1:11.11  1:50.14    2:28.32   
11  Kalle Dollmayer  1993  Malmö Kappsimningsklubb    35.23  1:12.86  1:51.03    2:29.23   
12  Adam Nylin  1992  Simklubben Hajen    34.19  1:12.26  1:50.95    2:29.32   
13  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    35.74  1:15.42  1:52.94    2:29.89   
14  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    34.29  1:12.63  1:52.53    2:31.45   
15  Rasmus Andersson  1995  Simklubben Ran    36.15  1:15.02  1:54.95    2:33.96   
16  Esko Roos  1992  Malmö Kappsimningsklubb    36.23  1:15.80  1:55.27    2:35.18   
17  Eric Rasmusson-Lindström  1994  Simklubben Hajen    35.02  1:14.05  1:56.14    2:37.80   
18  Gilbert Erlandsson  1995  Simsällskapet Delfin    40.75  1:26.16  2:11.84    2:58.96   
Martin Harlenbäck  1983  Simklubben Sydsim    32.77  1:08.55  1:44.81    2:20.54  EXTRA 
                     
 
Gren 39, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: La Perla 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  1987  Helsingborgs Simsällskap            4:23.26   
  Sandra Hafström  1991      31.79  1:05.36      1:05.36   
  Sofia Johansson  1989      33.98  1:13.77      2:19.13   
  Amanda Eversholt  1990      30.05  1:04.66      3:23.79   
  Rebecka Ekelund  1992      28.74  59.47      4:23.26   
                     
Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            4:32.34   
  Sandra Nilsson  1988      33.95  1:10.06      1:10.06   
  Elin Mårtensson  1993      33.91  1:15.13      2:25.19   
  Matilda Larsson  1991      29.61  1:04.54      3:29.73   
  Johanna Larsson  1993      29.49  1:02.61      4:32.34   
                     
SK Hajen  1971  Simklubben Hajen            4:35.46   
  Malin Kersmark  1989      34.24  1:11.15      1:11.15   
  Beatrice Svensson  1992      35.85  1:17.60      2:28.75   
  Emma Johansson  1991      29.69  1:04.55      3:33.30   
  Anna Jonsson  1993      29.67  1:02.16      4:35.46   
                     
SK Sydsim Damer  1993  Simklubben Sydsim            4:39.82   
  Amelia Berlin  1995      36.50  1:15.27      1:15.27   
  Petra Wennberg  1993      36.04  1:16.50      2:31.77   
  Julia Olsson  1993      31.40  1:07.83      3:39.60   
  Frida Börnfors  1994      28.49  1:00.22      4:39.82   
                     
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:40.56   
  Viktoria Hyddmark  1988      33.46  1:09.53      1:09.53   
  Charlotte Nilsson  1989      37.37  1:20.17      2:29.70   
  Hanna Jörlund  1991      32.17  1:08.84      3:38.54   
  Anna Fransson  1993      29.10  1:02.02      4:40.56   
                     
Ystads SS Damer  1960  Ystads Simsällskap            4:44.46   
  Jenny Eliasson  1991      36.38  1:15.49      1:15.49   
  Therese Ek  1990      35.45  1:16.04      2:31.53   
  Nelly Hansson  1993      32.09  1:09.84      3:41.37   
  Susanna Rosén  1963      29.95  1:03.09      4:44.46   
                     
SK Lödde Damer Lag 1  1989  Simklubben Lödde            4:45.04   
  Rebecka Sylvander  1995      35.47  1:13.88      1:13.88   
  Karin Ademar  1993      35.79  1:16.87      2:30.75   
  Sandra Engberg  1995      33.35  1:11.63      3:42.38   
  Emilia Öhr  1989      29.87  1:02.66      4:45.04   
                     
SK Lödde Damer Lag 2  1989  Simklubben Lödde            4:48.74   
  Elin Mähl  1994      35.55  1:14.85      1:14.85   
  Nellie Ternblad  1995      36.70  1:19.79      2:34.64   
  Jenny Tärnhuvud  1994      32.94  1:11.39      3:46.03   
  Elin Lindeberg  1993      29.68  1:02.71      4:48.74   
                     
SK Ran Damer  2009  Simklubben Ran            4:54.68   
  Lydia Rönning  1994      35.47  1:14.30      1:14.30   
  Louise Westergren  1989      37.69  1:20.79      2:35.09   
  Beatrice Brandt  1992      33.06  1:12.98      3:48.07   
  Caroline Nerman  1992      31.35  1:06.61      4:54.68   
                     
10  SK Sydsim Damer Lag 2  1993  Simklubben Sydsim            4:59.40   
  Emma Nilsson  1986      35.30  1:13.99      1:13.99   
  Erika Hultman  1994      39.25  1:26.18      2:40.17   
  Malin Algotsson  1995      33.57  1:14.62      3:54.79   
  Michelle Hansen  1994      30.49  1:04.61      4:59.40   
                     
                     
 
Gren 40, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: P & R Rasmusson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  1987  Helsingborgs Simsällskap            4:03.93   
  Tobias Lundkvist  1990      30.96  1:04.63      1:04.63   
  Felix Nilsson  1990      31.27  1:09.26      2:13.89   
  Christoffer Wallin  1990      26.46  56.88      3:10.77   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      25.25  53.16      4:03.93   
                     
SK Lödde  1989  Simklubben Lödde            4:04.67   
  Mikael Ramkvist  1988      29.88  1:01.54      1:01.54   
  Kristian Ramkvist  1985      30.62  1:06.46      2:08.00   
  Albert Brock  1993      27.33  1:00.67      3:08.67   
  Erik Åkesson  1990      26.31  56.00      4:04.67   
                     
Mkk 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:04.79   
  Niclas Svensson  1989      31.91  1:06.16      1:06.16   
  Martin Persson  1988      31.63  1:07.45      2:13.61   
  Honza Vitazka  1976      26.66  58.29      3:11.90   
  Johan Bengtsson  1991      25.17  52.89      4:04.79   
                     
Ystads SS Herrar Lag I  1960  Ystads Simsällskap            4:11.91   
  Anton Rosén  1991      30.27  1:03.05      1:03.05   
  Martin Glifberg  1992      31.87  1:07.68      2:10.73   
  Andreas Nicolaidis  1990      28.46  1:03.76      3:14.49   
  Jens Gustavsson  1989      27.05  57.42      4:11.91   
                     
SS Iden  1992  Simsällskapet Iden            4:12.16   
  Måns Hjelm  1992      28.44  58.99      58.99   
  Marcus Svensson  1992      32.45  1:10.90      2:09.89   
  Martin Svensson  1994      29.34  1:06.73      3:16.62   
  Fredrik Hansen  1992      26.81  55.54      4:12.16   
                     
SS Delfin Lag 1  1991  Simsällskapet Delfin            4:13.15   
  Anton Andersson  1993      31.13  1:05.18      1:05.18   
  Harald Johansson  1991      30.83  1:06.41      2:11.59   
  Mathias Nilsson  1990      28.53  1:03.86      3:15.45   
  André Liljegren  1990      26.84  57.70      4:13.15   
                     
Ystads SS Herrar Lag Ii  1960  Ystads Simsällskap            4:15.62   
  Henric Selméus  1990      31.74  1:05.36      1:05.36   
  Joakim Tell  1986      32.49  1:09.34      2:14.70   
  Hampus Olsson  1991      28.67  1:04.35      3:19.05   
  Emil Eliasson  1991      27.11  56.57      4:15.62   
                     
S 71  1987  S71            4:17.74   
  Joakim Lundahl  1991      33.14  1:09.31      1:09.31   
  Johannes Kärki  1993      33.48  1:12.55      2:21.86   
  Daniel Lundahl  1991      26.82  58.47      3:20.33   
  Andreas Myhrberg  1993      26.92  57.41      4:17.74   
                     
Kss Herrar  1991  Karlskrona Simsällskap            4:20.43   
  Mattias Carlbrand  1994      32.72  1:07.69      1:07.69   
  Fredrik Holmström  1991      31.22  1:09.91      2:17.60   
  Emil Bornerheim  1993      29.38  1:04.69      3:22.29   
  Andreas Hjalmarsson  1994      27.88  58.14      4:20.43   
                     
10  Vellinge Näsets SK Herrar  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            4:26.72   
  Henrik Nordborg  1992      31.25  1:06.08      1:06.08   
  Martin Nilsson  1993      35.68  1:17.50      2:23.58   
  Henrik Jönsson  1991      29.19  1:03.67      3:27.25   
  Gustav Nyrenstedt  1992      27.38  59.47      4:26.72   
                     
11  SK Ran Herrar  2009  Simklubben Ran            4:33.41   
  Magnus Sigurdsson  1993      34.42  1:11.27      1:11.27   
  Mats Westergren  1994      35.47  1:16.72      2:27.99   
  Marcus Kindberg  1993      29.81  1:07.17      3:35.16   
  Jacob Thoft  1993      26.92  58.25      4:33.41   
                     
12  Ystads SS Herrar Lag Iii  1960  Ystads Simsällskap            4:37.26   
  Johan Ek  1992      33.31  1:08.74      1:08.74   
  Adrian Norlund  1992      36.40  1:19.67      2:28.41   
  David Nicolaidis  1992      30.81  1:08.52      3:36.93   
  Joel Gustavsson  1992      28.51  1:00.33      4:37.26   
                     
                     
 
Gren 100, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap    37.13        1:21.65   
                     
 
Gren 101, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jessica Lindgren  1992  Sjöbo Simsällskap    36.58        1:19.41   
                     
 
Gren 102, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maria Lundahl  1991  S71    33.83        1:10.01   
                     
 
Gren 103, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Andreas Nicolaidis  1990  Ystads Simsällskap            25.25   
Hampus Olsson  1991  Ystads Simsällskap            25.73   
                     
 
Gren 104, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon            29.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.02 
Licensierad till: Sjöbo Simsällskap