Hoppa till sidans innehåll
Logga in

 

Välkommen till Stockholm Top Gymnastics!

 

Vill du träna gymnastik, klicka här         -         Vill du bli tränare hos oss, klicka här

 

STG, Stockholm Top Gymnastics, ger talangfulla flickor möjligheten till högkvalitativ träning i Artistisk Gymnastik (AG).
Vi strävar alltid efter att uppnå trivsel i vår verksamhet, med gemenskap och glädje både på träning och tävling, för
barngrupper såväl som elitgrupper. Vårt motto är TRÄNA, TÄVLA, TRIVAS!

Föreningen STG bildades år 1992 med målet att nå högsta internationella nivå. I dag är STG en av Sveriges mest
framgångsrika gymnastikföreningar, med bland annat 13 SM-guld i Kvinnlig Artistisk Gymnastik, och 7 guldmedaljer
i SM Truppgymnastik.

Vi är regerande svenska mästare i Artistisk Gymnastik och Truppgymnastik 2009,
samt nyblivna Nordiska mästare i
Truppgymnastik!

 

Föreningsnyheter


2010-08-21
Just nu har vi ströplatser kvar till våra barn och flickgrupper inför höstterminen 2010.
 
2010-08-16
För 6:e året i rad uppträdde Stockholm Top Gymnastics (STG) med en stor grupp gymnaster på Gröna Lunds Stora Scen.
 
2010-06-29
Full fart framåt var måttot under vårt sista sommarläger. Både tränare och gymnaster tog i allt vad de kunde för att få till det perfekta lägret. Och jag tror nog att det lyckades..
 
2010-06-29
Vi slog under vecka 25, STGs rekord av antal gymnaster på ett och samma gympaläger med hela 63 gymnaster!
 
2010-06-01
STG tog två silver och ett guld!
 
2010-05-26
STG:s seniortrupp klara för EM!
 
2010-05-26
Vickan tog brons i senior-SM-debuten!
 
2010-05-17
Under söndagen den 16de Maj anordnade STG en sagolik våruppvisning med temat "I sagornas värld". Fler bilder från uppvisningen finns under "bildarkiv"

Barn & flickgrupper

Vill din dotter träna gymnastik? I våra barn & flickgrupper tränar vi gymnastik med inriktning mot grundläggande motorisk träning, och har fokus på lek och rörelseglädje.

Grupperna startar under höstterminen, vecka 34 eller 35, med 14 träningstillfällen. Det finns fortfarande enstaka lediga platser kvar och det går bra att anmäla sig för köplats så kontaktar vi dig så snart en plats kan erbjudas. Skicka in en intresseanmälan, klicka här.

Under skolloven har vi även läger som är mycket populära,
klicka här för mer information.

Artistisk Gymnastik

STG har för tillfället fem grupper som tränar AG i elit- eller förberedande elitgrupper. Flickorna är mellan sex och 21 år, och tränar allt mellan fyra till 24 timmar per vecka. Flera av STG-gymnasterna ingår i junior- eller seniorlandslaget samt i Gymnastikförbundets utvecklingsgrupp.

AG-gymnasterna tävlar i redskapen hopp, barr, bom och fristående, men tränar också trampolin (studsmatta) och ges rörelseskolning

Truppgymnastik

Förutom vår framgångsrika seniortrupp har STG i dag en juniortrupp, en ungdomstrupp och en minitrupp. Träningsmängden varierar från två till fyra träningstillfällen per vecka och träningarna är två till fyra timmar långa.

I truppgymnastik tävlar man som ett lag. Redskapen är hopp, matta (tumbling) och fristående. Truppgymnasterna använder sig mycket av trampolinen som hjälpredskap, och tränar också mycket dans för att klara de höga kraven som ställs i ett truppfristående.

GF Stockholm Top Gymnastics - Gymnastik
Åkeshovs Sim & Idrottshall, Bergslagsvägen 60
16875 Bromma
Telefon: 08-6870770
E-post: This is a mailto link

 

STG FOTO

Vår egen fotograf och tränare, Kajsa Sunesson, visar bilder från träning och tävling.

Viktoria Genberg
www.stgfoto.info.se

 

Veronica

 

 

xltw%tzE%s%trK%tpwtl6nzx%s%trK%tpwtl6nzx