Hoppa till sidans innehåll

Orsa KK - Konståkning

 

Senaste informationen:

 

Jullovsträning


 

Fredag 19.e december

16 - 16.50 Grupp 1 och 2

Efter träningen samlas vi uppe i örnnästet och har knytkalas

där alla tar med något gott att bjuda på.

 

Måndag 22 december

16 - 16.50 Grupp 1 och 2
17 - 18 Off ice

 

Tisdag 23 december

16 - 16.50 Grupp 2
16.50 - 17.50 Grupp 1

Fredag 26 december

16 - 16.50 Programträning med dräkt

Fredag 2.a januari

14 - 14.50 Grupp 1 och 2

15 - 16.50 Programträning för grupp 1 och 2

 

Lördag 3.e januari och söndag 4.e januari

Stjärntävling i Borlänge

Vecka 2

Träningar börjar som vanligt  


 


 

 

Stort tack till alla våra tävlingsåkare som deltog på Julskrinnet i Mora Ishall!

Vill du se programmet som våra åkare visade upp?

Gå då in och Gilla Orsa Konståkning på Facebook


Foto 2014-12-07 11 41 03


 

affisch

 


 

Foto 2014-11-15 12 24 25

Foto 2014-11-15 16 37 46

Foto 2014-11-15 19 04 07

 

I lördags var det tävling i Gävle för våra åkare.

Alva Ersson kom på 8.e plats i gruppen Minior C2
Sarah Feller kom på 7.e plats i gruppen Ungdom C1
Tyra Hansson kom på 5.e plats i gruppen Ungdom C2
Adina Kvarnlöf kom på 7.e plats i gruppen Ungdom C2
Sonja Nyberg kom på 7.e plats i gruppen Ungdom C2 samt fick specialpris för fina flygskär
Johan Sparr kom på 1.a plats i gruppen Ungdom B pojkar

 

Ett stort grattis till allihop!

 


 

2014-11-08 11.27.18

2014-11-08 16.08.00

 

I lördags var våra duktiga åkare i Leksand för att tävla i Dinapiruetten.

Alva Ersson kom på 8.e plats i gruppen Minior C1

Sarah Feller kom på 6.e plats i gruppen Ungom C1

Frida Lindström kom på 3.e plats i gruppen Ungdom C2

Tyra Hansson kom på 4.e plats i gruppen Ungdom C2

Adina Kvarnlöf kom på 6.e plats i gruppen Ungdom C2

Josefin Buki kom på 1.a plats i gruppen Junior B2

Johan Sparr kom på 1.a plats i gruppen Ungdom B

 

STORT GRATTIS till er för en fantastisk insats!

 


 

Foto 2014-11-01 17 43 46

Stort grattis till våra duktiga åkare som i lördags tävlade i Säterklippingen.

 

Josefin Buki kom på 4.e plats i gruppen Junior B 2

Johan Sparr kom på 1.a plats i gruppen Ungdom B

 

 


 

Träningstider V.44

 

Måndag

14 - 16.50  Program och test träning
Teija kommer och kollar test och program

17 - 18  OFFICE För alla

Tisdag

14 - 14.55 Koreografi + Piruetträning

15 - 15.55 Hoppträning

16 - 16.55 Testträning

17 - 17.50 Konståkningsskola 1 + 2 (Eventuellt märkestagning)

Onsdag

14 - 14.55 Programträning
15 - 15.55 koreografi + Flygskär
16 - 16.55 Grupp 2 Testträning + Hoppträning
17 - 17.50 Grupp 1 Testträning + Hoppträning
18-19 OFFICE För Grupp 1 och 2

 

Torsdag
Test i Borlänge på förmiddagen

14 - 16 Öppen träning (Meddela gärna i förväg om du kommer)

16 - 17 Grupp 2 Programträning + piruetträning

17 - 17.50  Skridskoskola + Konståkningsskola (Märkestagning)

18 - 19 Grupp 1 Programträning + piruetträning

 

Fredag

15 - 17 (Spolning 16.50) Skridskodisco
Ansiktsmålning från 14.30

 

 


 

Hallowwen

 


 

Bilder finns nu på hemsidan!
 

Bilderna från fotograferingen hittar ni under fliken:

 

Träningsinformation -> Grupper (för gruppbilderna)
Träningsinformation -> Tävlingsåkare och resultat (för individuella foton för tävlingsåkare)

 


 

Kolla gärna på förrådsdörren i ishallen för senaste nytt!

Där sätter vi upp info om tävlingar och anmälningar.

Just nu på tavlan:

  • Anmälan till test
  • Anmälan till tävling i Leksand 8-9/11
  • Anmälan till tävling i Gävle 15-16/11
  • SKRIDSKODISCO - Mer info kommer snart!


Nästa vecka kommer även förfrågan om Höstlovsveckan, v.44, vilka dagar man kan träna mm.

 


 

Vecka 42


Vecka 42 kommer inte Ulrika vara tillgänglig.

Elinor kommer att ta över träningarna tillsammans med övriga hjälptränare under denna vecka.
Kontakta Elinor vid frågor eller funderingar.

 

Bilder från fotograferingen kommer upp så snart Ulrika är tillbaka!

 


 

FOTOGRAFERING

Vecka 41 kommer vi hålla en fotografering för alla grupper samt individuellt för tävlingsåkare.

Fotograferingen kommer att ske under ordinarie träningstider torsdagen den 9.e oktober!

(OBS! Se tider och information här nedan)

Klädsel:

För Skridskoskolan och Konståkningsskolan gäller valfri klädsel, hjälm är obligatoriskt!

För alla tävlingsåkare är det tävlingsdräkt som gäller.
För övriga i Grupp 1 och 2 är klädsel valfri, men gärna dräkt.

För båda grupperna (1 och 2), ta med klubbjackan!

Tider:

Grupp 2 16 - 17 (Grupp 1 få gärna komma och ta individuella kort under denna tid också)
Skridskoskolan 17 - 17.50 (När konståkningsskolan fotar, kör vi vanlig träning)
Konståkningsskola 1+2 17 - 17.50 (När skridskoskolan fotar, kör vi vanlig träning)
Grupp 1 17.50 - 18.50 (18.50-19 nedmontering av draperi mm)

Vid frågor/funderingar

Kontakta huvudtränare Ulrika Britte på 070 313 5457, eller mail This is a mailto link


 


 

Skatesweden_EM_2015_Klubbkampen_Stod_Orsakonstakningsklubb_Kod31270_bild

 

 


 

 

ISTRÄNING startar måndag 8/9.

På tisdag 16.30 finns Elinor i ishallen och hjälper till att prova ut skridskor för er som vill hyra

av klubben.

I första hand till åkare i konståkningsskolan men sen även till de i skridskoskolan som varit

med något år. 

 

Träningstider för teminen hittar ni under träningsinformation.

(Gruppindelningen kan komma att ändras då terminen startar)

 


 

Isen försenad!

Har fått medelande att isen blivit försenad.

Åtekommer så fort vi fått ett nytt datum att gå på isen.

Off-ice fortsätter måndagar och onsdagar.


 

Isträningen startar måndag 1 september, första veckan har vi samma tider som förra terminen.

För grupp 1 och 2 kan schemat sen komma att ändras något.


Åkare i grupp 1 och 2 lämna in uppgifter om vilka dagar och från vilken tid ni kan komma 

på träningar så vi ser hur behovet av istider är. Lämna dina uppgifter till Elinor eller

skicka dem till This is a mailto link så snart som möjligt.

Tränaren den här terminen är Ulrika Britte tillsammans med våra hjälptränare.

Ulrika har skrivit en liten presentation av sig själv för er som inte känner

hennes sen tidigare:

 

Hej!

Mitt namn är Ulrika Britte och jag kommer vara tränare för Orsa Konståkningsklubb hösten 2014. Jag har vart aktiv i klubben sedan

1999 som åkare och senare som tränare och domare.

 

Konståkning, dans, teater och show har alltid varit mina favoritintressen, och har därför haft en enorm betydelse genom min uppväxt.

Som tränare vill jag förmedla samma glädje och motivation till åkarna som jag själv fick ta del utav.


Efter att jag gick ut den estetiska inriktningen teater på gymnasiet, flyttade jag till USA för att jobba som Au Pair för ett år. Nu är jag

tillbaka efter ett litet uppehåll, med nya livserfarenheter och kunskaper. Jag ser fram emot att träffa just dig på isen, och en höst fylld

av kreativitet, träning och gemenskap.

Många kramar
Ulrika

 

Tränarutbildning steg 1A + 1B
Domarkurs 1

 

kontakt info
Mail: This is a mailto link

Tel nummer: 070 313 5457

 

Ulrika kommer tillbaks från USA om någon vecka och finns i ishallen från 1 september.

 


 

Måndag 18 augusti startar off-ice träningen igen.

Måndagar 17-18, alla grupper även skridskoskolan.

Onsdagar 18-19, grupp 1 och grupp 2.

Samling utanför Bergets gymnastiksal, utomhusträning så länge vädret är ok.

Alla medlemmar välkomna!

 


 

Sista off-iceträningen måndag 16 juni kl 17.00, samling vid Bergetskolans gymnastiksal som vanligt.

Sen blir det sommaruppehåll. Vi startar med off-ice när skolorna börjar, mer info kommer här i slutet av sommarlovet.

 


 

vårshow

 

Genrep inför vårshowen är fredagen den 7 mars klockan 16.00. 

Det är bra om så många som möjligt kan komma.

 


 

Årsmöte tisdag 11 mars kl 19.00 på Orsa kaffestuga

Då vi bjuder på fika är det bra om du anmäler dig till This is a mailto link eller på listan på förrådsdörren.

 

Sedvanliga årsmötesförhandlingar.

 

Alla medlemmar hälsas varmt välkomna.

 

Dagordning

 

§ 1                 Årsmötets öppnade

§ 2                 Fråga om mötets behöriga utlysande

§ 3                 Fastställande av dagordning

§ 4                 Val av ordförande och sekreterare för årsmötet

§ 5                 Val av två justerare tillika rösträknare

§ 6                 Styrelsens verksamhetsberättelse

§ 7                 Styrelsens ekonomiska berättelse

§ 8                 Revisorernas berättelse

§ 9                 Styrelsens ansvarsfrihet

§ 10               Fastställande av medlemsavgifter

§ 11               Fastställande av verksamhetsplan samt budget

§ 12               Arvode till styrelsen

§ 13               Val av styrelse;

                      Ordförande, nyval, 1 år

                      2 ledamöter, nyval, 2 år

                      3 suppleanter, nyval, 1 år

§ 14               Val av revisorer;

                      2 revisorer, nyval, 1 år

                      2 revisorsuppleanter, nyval, 1 år

§ 15               Val av valberedning, 3 ledamöter varav en sammankallande, nyval, 1 år

§ 16               Behandling av styrelsens förslag och i rätt tid inkomna motioner.

§ 17               Övriga frågor

§ 18               Mötets avslutande

 

 

Motioner ska lämnas senast 1 mars 2014 , kan mailas till This is a mailto link

eller lämnas i ros och rislådan i förrådet i ishallen.

 


 

 

Bilder från stjärntävlingen GeflePiruetten i Gävle.

1899950_679163522126871_1492166041_n

Adina och Tyra tävlade i klassen Ungdom C2 och båda slutade på 

en delad 8:e plats.

I klassen Minior C3 tävlade Sarah och hon slutade på en delad 7:e plats.

 

1794593_679163485460208_1348164675_n

Alva som tävlade i Minior C4 hamnade på en delad 8:e plats.

 

1511435_679163562126867_1209566478_n

Sonja slutade på en delad 7:e plats och fick specialpris för fin variation i ligg.

Clara och Frida tävlade i Minior C1. Där slutade Frida på en 4:e plats och

Clara på en delad 5:e plats.

 

Bra kämpat allihop!

 


 

Nu är det dax för skridskosugna föräldrar igen!

Söndagen den 9:e februari klockan 17.15 i Orsa Ishall

 


 

Stort grattis till Josefin som kom på 4:e plats på tävlingen i Uppsala. 

 


 

FÖRÄLDRAR!

Leta fram skridskorna och kom och prova på konståkning! 

Klicka här för mer info om tider!

 


 

20140118_121446

Stort grattis till alla åkare som tävlade i Borlängetrofén!

Sarah och Alva gjorde tävlingsdebut i klassen Minior C2.

Där slutade båda som delad 6:a.

Alva fick ett specialpris för fin total-split. Bra jobbat på första tävlingen!

 

Frida och Sonja som tävlade i klassen Minior C4 slutade på en

delad 6:e plats.

Sonja vann specialpris i den här klassen för fin basåkning.

 

Josefin kom 1:a i klassen Junior B2 och Johan kom på en

2:a plats i Ungdom B pojkar. 

 

I klassen Ungdom C2 segrade Tyra.  

 

 


 

Vecka 2 kör vi igång säsongen igen! Samma träningstider som förra året.

 

Träningstider för Jullovslägret finns under Träningsinformation

 

Genrep inför julshowen fredagen den 13 december 16.30. 

 

djdjdjulshow

 


 

Tävingsresultat!

Lördagen den 9 november var Johan och Josefin i Gävle och tävlade. Johan slutade på en 3:e plats i klassen Ungdom B pojkar och Josefin slutade på en 5:e plats i klassen Junior B:2 damer. Bra kämpat!

 

Söndagen den 17 november tävlade Clara och Sonja i Enköping. Clara slutade på en delad 7:e plats och Sonja som delad 6:a. Grattis tjejer!

 

Stort grattis till de som klarade sina test i Borlänge och grattis till de som tävlade i Leksand i söndags. Bra kämpat allihop!


539196_628685900507967_1556613535_n

Frida och Clara slutade på delad 4:e plats i klassen Minior C3.

Sonja som tävlade för första gången slutade som delad 7:e i klassen Minior C2.

Caroline slutade som delad 6:a i klassen Minior C1.

 

1425550_628685920507965_159486405_n

Elinor kom 1:a i klassen Junior B2 och Josefin slutade som 2:a i samma klass.

Adina kom på 5:e plats i klassen Ungdom C1.

Tyra kom på delad 8:e plats i klassen Ungdom C2.

Johan slutade som 2:a i klassen Ungdom B pojkar. 

 

Träningstider under höstlovet finns på förråds dörren i ishallen och under fliken Träningsinformation

 

Stort grattis till Clara, Frida, Sonja, Adina och Tyra som klarade sina test.

 

Glöm inte upptaktsträffen söndagen den 29 september i cafeterian i Orsa ishall.

Det kommer bli information, grillning och tipspromenad med fina priser!

Skridskoskolan och konståkningsskolan samlas kl. 14.00 för information.

Kl. 15.00 blir det grillning och tipspromenad för alla

Efter grillningen stannar grupp 1 och grupp 2 kvar på informationsmöte. 

Vi vill att både åkare och föräldrar kommer till informationsmötena.  

 


 

Lördag den 21/9 klockan 9-11 är det extra träning för alla som ska testa i Orsa 6 oktober. 

 

Nya träningstider för Grupp 1 o Grupp2, mer information under fliken Träningsinformation.

 

Vi välkomnar Jennie Adolfsson som denna säsong kommer att vara klubbens huvudtränare.

 

Höstens säsong börjar den 19 augusti med off-ice (se kalendern för mer info). Från den 26 augusti börjar isträningarna och träningstiderna kommer att till en början vara samma som förra säsongen. Träningstider hittar ni på här på hemsidan.

 

 


 

- Lucia Show 2012

DSC03501

Opening - Ulrika Britte as Lucia

 

20121216_180125

Group 1 and 2 in Gangnam Style! 

 

  • Results Star tävling in Säter

On Saturday the 1st of December we went with 6 skaters to Säter. For 4 of them it was their first competition ever. It was a lot of fun to watch them and I think they all did a great job! Look how happy they are on this picture:

2012-12-01 12.17.00

 

  • Slingatävling och uppvisning

bild

It was a great Saturday for our club with wonderful programs!

 

First we had the 'uppvisning' with Josefin, Johan and Elin which was great to watch. 

The next part was the 'Slingatävling' with this as result:
Category Ungdom C: 
1st place: Adina

Category Minior C: 
1st place: Tyra
2nd place: Frida
3rd place:  Clara
4th place: Caroline
 
At last we were able to watch our Konstákningsskola 1 and 2 with a choreography to the music of 'The Hook Attack' from Shrek the movie. 
You all did a very good job! 
Kind regards,
Bram 
  • Resultat Västeråskampen 2012 klicka här 
  • Resultat Leksandspokalen 2012 klicka här
  • Off Ice Grupp 2 här

 

Nya: Nyheter på Facebook

Orsa KK - Konståkning
Box 138
79422 Orsa
Telefon: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link