Hoppa till sidans innehåll

SM Springskytte 2010


Springskytte-SM, Stafett,

Cuba Arena, Sysslebäck

Finnskoga IF Skidskytte 2010-09-03.

 

D/H Nybörjare 3x0,5 km L L (ej SM)

3 delt lag.

Häverödals SK. 44,59.

Loke Sköld. 13,12 (0+0)

Emma Fogelström 14,14. (0+0)

Isak Österman 17,33 (0+2)

 

D 13 1,0+0,5+0,5 km L L (ej SM) 2 start.

1. Häverödals SK. 51,10.

Alva Sköld 14,10 (0+0)

Erika Österman 18,25 (2+0)

Elin Fogelström 18,35 (2+1)

2. Finnskoga IF. 56,42.

 

H 22. 3x2 km. L S (SM) 1 start.

1. Häverödals SK. 1,45,22. (SM??)

Johan Hagström 32,38 (0+0)

Anton Öqvist 36,21 (0+0)

Zeb Svedlund 36,22 (0+0)

 

Springskytte-SM, Distans, Cuba Arena, Sysslebäck

Finnskoga IF Skidskytte 2010-09-04

D Nybörjare, 3 start. (ej SM)

3x0,5 km, L L stor prick

1  Moa Karlstam Finnskoga IF (0 0) 13:12.

2  Rebecka Thorsen Finnskoga IF (0 1) 13:28.

3  Emma Fågelström Häverödals SK (1 1) 15:06.

H Nybörjare, 4 start. (ej SM)

3x 0,5 km, L L stor prick

1  Mario Nilsson Finnskoga IF (0 0) 10:45.

2  Isak Thorsen Finnskoga IF (0 1) 12:26.

3  Isak Österman Häverödals SK (1 0) 12:53.

4  Loke Sköld Häverödals SK (1 1) 14:27.

 

D 10-11, 3x0,5 km, L L liten prick (ej SM)

Plac Startnr Namn Klubb L L Sluttid

1  Alva Sköld Häverödals SK (1 4) 14:37.

2  Erika Österman Häverödals SK (3 2) 15:48.

 

D 12-13, 5 start. (ej SM) 3x1 km, L L

1  Johanna Lif Lima SKG (1 2) 24:56.

2  Lovisa Gustavsson Finnskoga IF (1 1) 26:50.

3  Rebecka Olsson Bore Biathlon (0 4) 27:08.

4  Elin Fogelström Häverödals SK (4 4) 27:19.

 

H 18-19, 7 start. 3x2,5 km, L S

1  Henrik Fristedt Bore Biathlon (0 3 0 2) 47:17.

2  Mats Andersson Finnskoga IF (0 2 2 1) 49:26.

3  Anton Mattsson Bore Biathlon (2 3 2 4) 57:01.

5  Christofer Rossi Gästrike Biathlon (2 1 3 1) 58:25.

6  Zeb Svedlund Häverödals SK (2 1 2 3) 58:49.

 

H 20-21, 4 start. 2,0+2,0+2,0+2,0+1,0 km, L S L S

1  Per Johannesson Bore Biathlon (1 1 2 3) 1:00:28.

2  Henrik Nilsson Bore Biathlon (0 1 2 3) 1:00:33.

3  Anton Öqvist Häverödals SK (3 1 3 2) 1:02:27.

 

H 22, 5 (4) start 2,0+2,0+2,0+2,0+2,0 km, L S L S

1  Johan Hagström Häverödals SK (1 1 1 3) 1:02:06

2  Jan Olm I 2 IF Karlstad (2 3 1 2) 1:04:07

3  Joakim Sköld Häverödals SK (1 2 1 4) 1:08:01

 

Springskytte-SM, Sprint,

Cuba Arena, Sysslebäck

Finnskoga IF Skidskytte 2010-09-05

D Nybörjare, 3 start.

3x0,5 km, L L stor prick (ej SM)

1  Rebecka Thorsen Finnskoga IF (1 0) 13:35.

2  Moa Karlstam Finnskoga IF (1 1) 14:04.

3  Emma Fågelström Häverödals SK (2 2) 6:14.

 

H Nybörjare, 5 start. 3x0,5 km, L L stor prick (ej SM)

1  Mario Nilsson Finnskoga IF 1 0 00:11:27

2  Isak Österman Häverödals SK 2 0 00:12:26

3  Loke Sköld Häverödals SK 0 0 00:13:19

 

D 10-11, 2 start. 3x0,5 km, L L liten prick (ej SM)

1  Alva Sköld Häverödals SK (1 3) 13:09.

2  Erika Österman Häverödals SK (3 2) 14:20.

 

D 12-13,  5 start. 1,0+0,5+0,5 km, L L (ej SM)

1  Rebecka Olsson Bore Biathlon (0 0) 5:19.

2  Elin Fogelström Häverödals SK (2 3) 16:15.

3  Johanna Lif Lima SKG (0 2) 16:20.

 

H 18-19, 6 start. 3x2,5 km, L S

1  Henrik Fristedt Bore Biathlon (0 1) 30:50.

2  Mats Andersson Finnskoga IF (0 1) 32:02.

3  David Larsson Bore Biathlon (1 1) 33:23.

6  Christofer Rossi Gästrike Biathlon (3 1) 39:51.

7  Zeb Svedlund Häverödals SK DNS

 

H 20-21, 5 start. 2,0+2,0+2,0 km, L S

1  Anton Öqvist Häverödals SK (2 2) 33:28.

2  Per Johannesson Bore Biathlon (1 1) 34:06.

3  Henrik Nilsson Bore Biathlon (0 3) 34:30.

 

H 22, 10 (6) start. 2,0+2,0+2,0 km, L S

1  Marius Kjerneth Sörskogsbygda (2 3) 30:38.

2  Torgeir Langmoen Åsnes (3 3) 30:39.

3  Öivind Tröen Brumund/Team Eidsiva (3 2) 32:37.

5(2) Johan Hagström Häverödals SK (2 3) 33:47.

9(5) Joakim Sköld Häverödals SK (1 4) 37:33.

 

Uppdaterad: 2011-01-07 16:01
Skribent: Bo Westling